Madrid, nejlepší alkoholová destinace

Sdílet tento článek >

Nedávno nejednoho čecha rozčílil příspěvek na facebookové stránce expats.cz, který postavil Prahu jako druhou nejzajímavější metropoli pro pivní turistiku. Druhou za Madridem. Samozřejmě jde o odkaz na zcela náhodný blogový příspěvek jakési dánské lodní společnosti, který nemá žádnou výpovědní hodnotu a najdete na něm takové blbiny jako Vídeň na třetím místě, nebo anglické město Manchester až na dvacátém a Londýn nikde. Konec koncům, kdo si něco v Evropě procestoval, by asi Prahu na druhé místo taky nepostavil. Žebříček jedno město hodnotí na základě industriálních ležáků, druhé na základě craft beer barů a přitom dává důraz na o ničem vypovídající hodnoty jako je třeba průměrná cena za půllitr. Ta je samozřejmě jiná v jinak bohatých zemích a zážitek to nijak neovlivňuje. V čem jsem se ale s tímto příspěvkem nečekaně shodl je právě ten Madrid. Madrid je totiž nejen pivně naprosto město zaslíbené.Be Hoppy
Pro odpověď na otázku, proč je Madrid nejlepší pivní metropole v Evropě, by stačilo prostě tohle: Stojí tam Be Hoppy. Do Be Hoppy jsme zabloudili úplně náhodou po 6 hodinách v muzeu De Prado, kdy jsme prostě museli něčím akutně smýt všeho toho Goiu, a tak jsme rychle zabruslili do nejbližšího pivního podniku v okolí. No a na to, kam jsme vešli, jsme ale vůbec připravení nebyli. Na čepu šestice asi těch nejpečlivě poskládaných piv, co jsem kdy viděl: Ležák z Hostomic, NEIPA z Garage brewing, Doppelbock z Brasseria Della Fonte, Hazy Pale Ale z Verdantu, Imperial Stout ze Siren a Wild Ale z Ca del Brado. To by asi stačilo na jeden z nejlepších pivních zážitků našeho života, za rohem na nás ale čekal široký výběr lambiků, wildů a dalších výstřelků, které svojí rozmanitostí a vzácností naprosto předčili jakýkoliv předchozí zážitek včetně velikánů jako berlínský Muted Horn nebo bruselský Moeder Lambic.

Screenshot 2024 04 23 at 9.27.07 » Pivovar Zichovec


Be Hoppy je prostě ukázka toho, jak to vypadá, když se hardcore beergeek rozhodne mít ve svém rodném městě to nejlepší pivo z celé Evropy bez jakýchkoliv kompromisů. A s majitelem Pepinem si o tom můžete popovídat prakticky každý den, protože je to právě on, který vám s klidem a péčí popíše obsah jakékoliv láhve a poradí vám s výběrem. Skutečně magické místo, ve kterém doufám, že v životě strávím ještě nejeden večer.

Fábrica Maravillas
Tenhle minipivovar a bar je skutečným matadorem madridské pivní scény. Svoje řemeslné pivo nabízí totiž, jak se říká, dávno od dob před tím, než to bylo cool. Zde si užijete pod střechou vyrobené lehké pitelná piva od ležáků po IPA, ke kterým vždy dostanete misku oříšků, jak se ve Španělsku patří. Domácí nabídkou to ale nekončí, na menu najdete obměňující se nabídku převážně španělských pivovarů. Každá vaše návštěva bude mít trošku jinou příchuť. Svůj pobit pod střechou Fábrica Maravillas si můžete zpříjemnit legendárními španělskými tapas jako všemožné šunky, sýry, obložené chlebíky a podobné dobroty.

300821770 595659458768611 4830523904721041613 n » Pivovar Zichovec
Fotka je ze sociálních sítí podniku


La Tienda de la Cerveza
Tohle místo je ideální pro krátkou obědovou zastávku nebo jako startér před delším večerem. Na šesti sympatických pípách tu najdete průřez domácí, belgické a německé produkce. Je to tak méně náročné pohodové místo, kam místní chodí hlavně přes oběd, ale kde vás rádi uvítají prakticky v jakoukoliv hodinu. Menu se pak skládá z takových poloobědových porcí, které vám zaženou hlad na pár hodin, ale nezabrání vám pokračovat ve vašem madridském tapas dobrodružství .

Screenshot 2024 04 23 at 9.38.06 » Pivovar Zichovec
Fotka je ze sociálních sítí podniku


Chinaski Lavapies
Tady už se dostáváme zpátky do vod pořádně craftových podniků, kde už od dveří víte, že jste doma. V Chinaski totiž najdete píp hned 20 a na nich velmi rozmanitý výběr ze všech zemí Evropy, který sahá od českých a německých ležáků až po belgické lambiky. Chinaski je ten druh podniku, který když budete mít blízko svého ubytování, možná pro vás bude velmi těžké prozkoumávat zbytek Madridu, protože jen s jejich nabídkou si vystačíte na několik večerů. Jejich zaměření na celoevropskou produkci, ale dost možná bude znamenat, že velkou část nabídky už budete mít napitou. Večer v Chinaski můžete samozřejmě strávit večer i s jednoduchými tapas.

Screenshot 2024 04 23 at 9.40.17 » Pivovar Zichovec
Fotka je ze sociálních sítí podnikuZajímavostí Chinaski je, že jsou součástí mezinárodních oslav lambiku pod taktovkou pivovaru Cantillon a tak si jejich pověstné Zwanze společně s velmi zajímavými lambikami na čepu můžete jednou ročně užít i tady.

La Osita
Bar La Osita opravdu nevynechte. Je to tap room lokálního pivovaru Oso Brew Co, který trefuje opravdu krásné interpretace moderních pitelných piv. Měli jsme opravdu parádní New england IPA a lehké ejly z místní produkce, úplně nejvíc nás ale nadchnul místní Table beer, který byl i přes 3 % alkoholu naprosto plnohodnotnou zábavou. La Osita pozorné hned zaujme vystavenými lahvemi Žufánka a Tatranského čaje na polici, kterými místní bar zásobí jeden z jejích štamgastů původně ze Slovenska. 

Screenshot 2024 04 23 at 9.42.05 » Pivovar Zichovec
Fotka je ze sociálních sítí podniku


Na La Ositě jsme ocenili i velmi zapálenou a přátelskou mladou obsluhu, která se s námi ráda bavila úplně o čemkoliv a odpoledne se nám tu tak velmi rychle změnilo v noc. Určitě nezapomeňte mrknout na seznam lahví, najdete na nich opravdové poklady.

Taberna La Concha

Tímto končíme s pivem, ale Madrid je mnohem víc než to. Není to toiž jen ráj pro pivaře, ale ráj snad pro každého fanouška jakéhokoliv alkoholu. Taberna La Concha je velmi tradiční vermutérie a vinárna, která stojí doslava 10 kroků přes silnici od baru La Osita. Uvnitř najdete krásný domácí prostor a na menu příjemný seznam vermutů a vína. V době naší návštěvy v lednu jsem nejvíce ocenil kvalitní francouzské Beaujolais Nouveaux po skleničce a pak samozřejmě domácí La Concha vermuty, které vynikali hlavně svojí pitelností a nenáročností.

258750771 4362576687188253 2311417367011960134 n » Pivovar Zichovec
Fotka je ze sociálních sítí podniku


Totální devízou La Concha jsou ale její tapas. Na nabídce jich najdete přes dvacet a jsou naprosto unikátní. Ochutnali jsme zde tedy například zapečené Foie Gras s čočkou, vepřová líčka v červeném víně, zapečenou volskou oháňku nebo několik druhů obložených toustů. Menu je ale takřka nevyčerpatelné a opravdu se vyplatí sem zavítat s pořádným hladem.

Latazo

Kdybych někomu chtěl od nuly za jednu hodinu vysvětli proč je vermut cool, vemu ho do Latazo. To leží v horním patře starého obchodního domu Antón Martín Market a na první pohled vypadá opravdu nenápadně. Po usazení ale rychle zjistíte, že vás čeká opravdu pamětihodný zážitek. Výběr vermutů je opravdu široký a co jsme opravdu ocenili byla znalost obsluhy, která nám i na ty nejvíc fádní a nespecifické objednávky nějakým způsobem zvládala nosit jedno splněné přání za druhým. Ochutnali jsem barikové, jablečné a všemožné zvláštní vermuty. Zde se prostě jen vyplácí pokorně objednávat „něco zajímavého“ a „něco dalšího zajímavého“ a nebudete litovat.

Screenshot 2024 04 23 at 9.47.35 » Pivovar Zichovec
Fotka je ze sociálních sítí podniku


Zdejší tapas pak byly opravdu špička. Jamon z tuňáka, vzduchem smažená slanina nebo sýr z Kanárských ostrovů nebo nakládané ryby, vše nám udělalo obrovskou radost a můžeme jen doporučit.

FUN FUN
Poslední moje doporučení bude zase z jiného pytle. Je jím super malý bar FUN FUN, který se zcela zaměřuje na naturální vína. Příjemná změna tempa, geniální interiér a super výběr fakt divokých naturáních vín nás fakt potěšil. Místní tapas byli také velmi jiné, než kdekoliv jinde. Ochutnali jsme třeba fermentovaná rajčata, nakládaný hořčičný list nebo kimchi, nebo fermentovaný chřest a všechno to bylo naprosto originální a zábavné. Jestli máte rádi naturální víno, tak návštěvou FUN FUN si to plnohodnotně odfajfkujete z check-listu.

Screenshot 2024 04 23 at 10.15.10 » Pivovar Zichovec
Fotka je ze sociálních sítí podniku


Autor článku: Adam Huml

Mohlo by vás zajímat

Kartel: Beervana

"Perla na Váhu", to je označení, které si v některých slovenských textech vysloužilo historické město Žilina. I přes krásné historické centrum a...

AŤ TI NEUTEČE ŽÁDNÁ ZAJÍMAVOST

Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma

Tady ještě zbývá prázdné místo

0 / 12
Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma
0 / 12
Tady ještě zbývá prázdné místo

AŤ TI NEUTEČE ŽÁDNÁ ZAJÍMAVOST