Na výlet: Lvov

Sdílet tento článek >

Na začátku září jsme se podívali do Lvova. Bylo to na popud Ládi Vrtiše z pivovaru Raven, který mi při náhodném setkání v jedné vršovické pivotéce nabídl, ať s ním jedu do Ukrajiny udělat degustaci českého piva pro tamní beergeeky. Ačkoliv mě Láďa dlouhé týdny a celou cestu připravoval na to, že je Lvov kulturní a gastronomické centrum Ukrajiny, opravdu jsem nebyl připravený na zážitek, který na mě čekal. A proto sepisuji tento krátký průvodce po místních craft beer barech a pivotékách, kterým bych vás chtěl do Lvova nalákat. Jo… A že je tam válka? O důvod víc tam jet.

Je asi třeba adresovat nabízející se otázku: Je výlet do Lvova bezpečný? Cesta na západ Ukrajiny určitě není bez rizik, to ale ani cesta do Ostravy. Je třeba uvědomit si rozlohu Ukrajiny a fakt, že Lvov je od fronty aktuálně dál, než od Prahy. Dále se doporučuje mít v telefonu nainstalovanou aplikaci „Повітряна тривога“, která je i v anglickém jazyce a pomůže vám v případě leteckého poplachu (který jsme za 3 dny nezažili). Aplikace vám pořádně zahouká a navede vás k nejbližšímu krytu, kterých je ve Lvově opravdu požehnaně. Spousta podniků má dokonce svůj vlastní kryt, často i vybavený barem. Pojďme se za nimi podívat.

IMG 1180 scaled » Pivovar Zichovec


A výhody cestování do Ukrajiny? Těch jsou tuny. V prvé řadě budete opravdu vítáni. V Ukrajině se svět nezastavil a kulturní a společenský život jde dále a s ním i ekonomika. Každý restauratér a barman s radostí uvítá vaši návštěvu a podporu a za vaší útratu vám nabídne prvotřídní servis a kvalitu. Ve Lvově je totiž kvalita opravdu vysoko, restaurace všech možných kuchyní vás vítají na každém rohu a nabízejí vám kvalitu zážitku, kterou opravdu neočekáváte. To vše za cenovky, které si i jako Češi užijete obrovským způsobem. 

IMG 1162 scaled » Pivovar Zichovec


Lviv Craft Beer University of St. Christopher

Naší první zastávkou byl sklepní bar, ve kterém proběhla zmíněná degustace českých piv. U Svatého Kryštofa si užijete ohromně široký výběr řemeslných piv, zejména z domácích ukrajinských pivovarů na 20 pípách. Jsou dvě věci, co mě na ukrajinském pivovarnictví zaujaly – jednak jednoduše kvalita tamních pivovarů, které i přes ztížené podmínky importu surovin a odstrčenou geografií zvládají dávat dohromady velmi obstojné interpretace moderních stylů. Druhý aspekt pak je lokálnost místních pivních stylů, která vám nabídne mnoho různých zeleninových, rajčatových, celerových a všelijakých druhů piv a také piv vyrobených z lokálně pěstovaných sladů a chmelů. Craft Beer University vás krom široké nabídky piv občerství i příjemnou nabídkou pizzy, kuřecích křidýlek a dalších pochutin. Jak si ukážeme, podnik bez pořádného teplého jídla v Lvově skoro neexistuje.

IMG 1181 scaled » Pivovar Zichovec


Pravda Beer Theathre

Asi největší pivní podnik, který ve Lvově najdete, je domácí tap-room dnes značně proslaveného pivovaru Pravda, jehož etikety vyobrazující karikatury ruského prezidenta Putina a dalších všemožných světových politiků oběhly svět nejen na internetu, ale i na opravdových lahví (dnes exportují do většiny evropských zemí). Pravda vás šokuje obrovským výběrem piv na čepu – 56 píp vám nabízí hlavně ukrajinskou produkci a jak můžete předpokládat, u některých piv je toto množství až na škodu. Zde je dobré se soustředit na dobře hodnocená piva, u kterých můžete předpokládat vyšší obrátkovost a větším obskurnostem se radši vyhněte. Divadlo Pravda je jeden z těch Lvovských barů, který vám v případě leteckého poplachu nabídnou vlastní kryt s barem a tak vám v konzumaci zde opravdu nemůže zabránit nic jiného než otvírací doba. Ani v Pravdě nebudete hledat kuchyni marně. V nabídce na vás čeká široký výběr od pravého ukrajinského bořšče, přes velké talíře nachos a jiných smažených pochutin, až po stejky, ryby a další masité pokrmy. V přízemí tohoto 4 patrového podniku na vás také čeká poměrně velký moderně působící obchod se suvenýry, ve kterém si krom nejrůznějšího merche můžete koupit i lahve od mnoha ukrajinských pivovarů.

IMG 1144 scaled » Pivovar Zichovec


Krievka

Kdyby tento článek nesl jméno „10 míst které musíte navštívit ve Lvově“, na prvním místě by byla určitě Krievka. Krievka je tak specifická zkušenost, že ani nevím, kde nejlépe začít v jejím popisu. Zásadní aspekt je, že Krievku sice najdete na googlu, když ale dojdete ke špendlíku, nic nesvědčí tomu, že by na místě něco bylo. Jedná se vlastně o takový „fejkový speakeasy“, který ale v mnohém působí velmi reálně. Podnik je v podchodu za velkými neoznačenými dřevěnými dveřmi. Na ty musíte zaklepat, načež vás uvítá starší bodrý chlapík ve staré vojenské uniformě a puškou na zádech. Bude po vás chtít heslo, a poté, co mu odrecitujete jednoduché „Sláva Ukrajině“, dá vám panáka, který musíte vypít a pustí vás dovnitř. My byli o procesu informováni, tak nevím, co se stane, když heslo neznáte, nebo panáka odmítnete. 

IMG 1172 scaled » Pivovar Zichovec


Tohle ale není konec zážitku, po úvodní zkoušce se totiž vydáte po schodech dolů a to, co se na první pohled zdálo jako nějaká zvláštní obskurnost, se promění v rozsáhlý restaurační podzemní komplex se stovkami místy na sezení a desítkami obsluhujících servírek a číšníků. Celé místo je stylizované do atmosféry ukrajinského partyzánského odboje a má navodit pocit, že prožíváte něco „zákázaného“ kam oči nemají vidět. Pití pijete z plecháčků, jídlo je podávané v rendlíkách a plechových talířích. Vy sedíte v přítmí a prostor je vyplněný všemožnými protikomunistickými, antifašistickými a protiruskými hesly, použitými zbraněmi z minulých i aktuálních konfliktů (ano leží tu i několik ledabyle o stěny opřených Javelinů) a celé to má prostě takovou… Těžko popsatelnou atmosféru. Tohle místo není nutně pivní i když v nabídce najdete piva od pivovaru Pravda, ale protože my jsme právě z Pravdy šli, objednali jsme si skleničky oděsského černého, vína z domorodé ukrajinské odrůdy hroznů, které se rozhodně při návštěvě Ukrajiny nemůžete minout. Jídelní menu bylo zase pěkně rozmanité s velkým fokusem na domácí ukrajinskou kuchyni. Rozhodně bych doporučil Salo, tedy sádlo, které je v Ukrajině asi úplně nejběžnější hostinská pochutina a místní kvalita je prostě úplně jinde. Ale víc už vám nebudu prozrazovat, snad jen, že se v podzemním komplexu Krievka skrývá i střelnice, kde si můžete za pár hřiven zastřílet na cíl.

Při odchodu z Krievky budete zase procházet jejich domácím obchodem se suvenýry, tak se určitě porozhlédněte a nezapomeňte že 100 hřiven je 60 korun. 😉

IMG 1126 scaled » Pivovar Zichovec


BeerFreak bar

Víkend, kdy jsme Lvov navštívili, byl zrovna otevírací víkend úplně nového podniku BeerFreak kousek od náměstí Svobody, hlavního náměstí. Netypicky pro Lvov se jedná o malý útulný bar, který nabízí výběr moderních pivních stylů se zaměřením na zahraniční produkci. BeerFreak je totiž první lvovský bar stejnojmenné distribuční společnosti, která pochází z druhé strany státu, z Kharkova, a kvůli válce museli místo své působnosti přesunout na západ. BeerFreak je i náš ukrajinský distributor a tak je jeho čep a lednice jedno z mála míst, kde občas najdete i naše piva. V tomto baru na vás čeká pečlivý výběr 11 čepovaných piv a několik lednic. Na čepu se nezalekněte vyšších cenovek u importovaných piv, Beerfreak zatím importuje pro sebe v malém množství a to se do cen musí promítnout. Domácí produkce tu nese cenovky pro českou peněženku velmi přívětivé. Jak se na Ukrajinu patří, najdete i zde na tak malý prostor neuvěřitelně bohatou selekci jídel včetně hotdogů, pečených brambor, tataráku nebo různých grilovaných masíček.

IMG 1214 scaled » Pivovar Zichovec


Drunken Duck

Opilou kačku jsme navštívili jen ve večerních hodinách, ale ne pozdních. Všechny bary na Ukrajině totiž aktuálně zavírají v 11 večer. Nemusí vás to znepokojovat, protože se to promítlo do časů otvíracích. Ve Lvově tak můžete ve většině míst vesele popíjet už od poledne. Drunken duck je druh baru, u kterého si umíte představit, že bez restrikcí žije celou noc – temné útulné prostředí, rocková hudba, hromada mladých lidí a parádní výběr čepovaného piva na 12 pípách. V lednicích na vás čeká bohatý výběr ukrajinských piv v plechovkách a lahvích. Sáhněte třeba po domácím ukrajinském stylu „Ukrainian Golden Ale“, jehož interpretaci od některého z ukrajinských pivovarů naleznete téměř vždycky a všude. A jídlo? Klasická bistro nabídka burgerů, kuřecích křidýlek a dalších pokrmů včetně ukrajinského bořšče nebo různých obložených talířů.

IMG 1122 scaled » Pivovar Zichovec


Re:bro

Nejlepší na konec, nebo aspoň co se jídla týče. Re:bro je totiž především restaurace a 16 piv na čepu, má jen tak jako mimochodem. Na čepu zde najdete příjemný výběr domácí ukrajinské produkce od ležáků, přes New England IPA a stouty, po zeleninové gose a pastry soury. Kde ale najdete opravdové poklady, je rozsáhlé jídelní menu. Tímhle se opravdu nenechte vylekat, velkým specifikem Ukrajinského gastra je prostě megalomanství. Díky relativně nízkým nákladům na nemovitosti a na práci jsou ve Lvově podniky typicky za prvé obrovské a za druhé plné obsluhy. Na pivo tak málokdy čekáte déle než hned a velké množství kuchařů v kuchyni zase znamená možnost rozsáhlého menu. Nikde to není tolik nápadné jako v Re:bro, kde si můžete na menu vybrat z široké nabídky grilovaných stejků, pizzy, asijského a indického jídla a hlavně široké nabídky autentické ukrajinské kuchyně. Tady zabrousím pro mnohé z vás možná tabu území, ale to, co já cením na východoevropské kuchyni a co jsem nejvíce cenil právě v Re:bro, byly pokrmy z orgánů – stripsy z vepřového mozku, kuřecí srdíčka v medu, jazyky a podobné pochutiny byly na menu hrdě zastoupené a mohli jste v nich doslova cítit, že je kuchař opravdu vařit chce, což je u drobů a orgánů často vzácností. Do Re:bro tedy rozhodně vyrazte na oběd nebo večeři a ideálně velmi hladoví, budete toho chtít ochutnat spoustu.

IMG 1134 scaled » Pivovar Zichovec


Závěrem

Ve Lvově jsme byli opravdu krátce a nejen svět piva zde má hodně co dalšího nabídnout. Z osobní zkušenosti můžeme doporučit například jednu z mnoha místních židovských restaurací. Pro fine-dining zkušenost za dobrou cenu zkuste třeba Vinotéku Praha a nezapomeňte ani navštívit lokální malé trhy, z kterých si můžete odnést originální suvenýry jako jsou třeba tradiční ukrajinské vyšívanky, které před vámi ukrajinské babičky šijí přímo na tržnici. Nezapomeňte se ani projít po hlavních třídách a navštívit místní svatostánky. Lvov je krásné město zapsané na nehmotném dědictví UNESCO, kde se v průběhu let vystřídalo nemalé množství různých kultur, které se všechny nějakým způsobem do nálady města vpily. Je pošetilé říkat vám, ať se cesty do Lvova nebojíte, ale pravda je taková, že i podle života na ulici, podle rozprav s místními a podle toho jak nepoškozeně fyzicky i duší město vypadá, se opravdu není čeho bát.

Autor článku: Adam Huml

Mohlo by vás zajímat

AŤ TI NEUTEČE ŽÁDNÁ ZAJÍMAVOST

Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma

Tady ještě zbývá prázdné místo

0 / 12
Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma
0 / 12
Tady ještě zbývá prázdné místo

AŤ TI NEUTEČE ŽÁDNÁ ZAJÍMAVOST