Grains & Grapes – hybrid piva a vína

Sdílet tento článek >

Dávno před tím, než vznikly všemožné zákony o čistotě piva a nám se zakotvila v hlavě jasná představa o tom, co pivo je, byl svět kvašených nápojů daleko rozmanitější, daleko víc nesvázaný. Obiloviny, ovoce, med, všechny možné zdroje cukru se používaly odděleně, nebo dohromady a utvářel se tak extrémně ojedinělý, jedinečný charakter pro každý region, pro každou produkci, který nebyl napodobitelný, a to často ani o rok později stejným výrobcem. Jedním z podstatných, byť zároveň okrajových proudů moderního pivovarnictví je snaha navrátit právě tuto svobodu, dobu před pravidly, kdy chuť vašeho nápoje určovala jen vaše představivost, řemeslný um a dostupné suroviny.

Pro náš první pivovarnicko-vinařský hybrid s příznačným názvem Grains Meet Grapes jsme si vybrali odrůdu hroznů Cabernet Moravia, naší domácí odrůdu vyšlechtěnou z původní Cabernet Franc z Bordeaux. Těžší charakter této odrůdy červeného vína je v našem hybridu velmi zjemněn aktivitou divokých kvasinek, a tak vytváří velmi příjemnou divokou chuť, která svým charakterem připomíná spíše Rosé.

Abyste vytvořili něco opravdu unikátního, je třeba opustit zažité hranice a tak jsme k výrobě tohoto „hybridu“ přistoupili zcela bez předsudků. Výchozí saison zrál 2 roky v sudech po červeném víně, jeden sud pak další 3 měsíce zrál na slupkách a druhý se šťávou vína odrůdy Cabernet Moravia, poté jsme oba sudy spojili v jednom nerezu, kde spolu stárly dalších 18 měsíců, aby se nakonec spojily a po dalším tříměsíčním zrání v lahvích skončil před vámi. Čtyřletá cesta je tak konečně u konce. Po jedné lahvi již tradičně posíláme našim Gold předplatitelům, k zakoupení jsou i na našem eshopu. 

Autor článku: Adam Huml

Mohlo by vás zajímat

AŤ TI NEUTEČE ŽÁDNÁ ZAJÍMAVOST

Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma

Tady ještě zbývá prázdné místo

0 / 12
Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma
0 / 12
Tady ještě zbývá prázdné místo

AŤ TI NEUTEČE ŽÁDNÁ ZAJÍMAVOST