Návrat pasteru, aneb Cukr nad řemeslo

344582992 194788363432889 453689753026386621 n » Pivovar Zichovec

V druhé půlce dubna jsme po dlouhé cestě a nejedné debatě poslali do světa náš první Pastry Sour. Zatímco v pivovaru teprve utichala dlouhá a místy vášnivá diskuze o vydávání/nevydávání  v našich očích sladších piv, začaly chodit první recenze a s němi přišlo velké překvapení. Podle mnohých totiž naše pivo s 60 g sacharidů na půllitr bylo „málo sladké“. To byl první moment, kdy mi opravdu došlo, jak moc pasterovaná nedokvašená sladká piva ohýbají spotřebitelské preference mezi konzumenty řemeslných piv.

Chroust X Zichovec Oyster Stout

DSC09788 » Pivovar Zichovec

S kooperačníma várkama mezi pivovarama je to podobný jako s featuringama v rapu. Některý jsou dělaný ze starejch dobrejch přátelství, některý pro zafelení a poznání se s lidma ze scény, a některý v touze posílit brand, urvat fame a market penetration. 

Pivní styly: Lichtenhainer

DSC09519 » Pivovar Zichovec

V březnu vydáváme další historický styl piva – německý Lichtenhainer. Pojďte si ve stručnosti přečíst co o tomto stylu víme.

Dlouhá cesta barelů

DSC08659 scaled » Pivovar Zichovec

Letos se můžete těšit na třetí sérii našich stoutů stařených v dřevěných sudech. Jde rozhodně o jedna z těch piv, na která jsme opravdu hrdí, neboť do nich investujeme spoustu času a péče. Celou cestu barelů bychom vám rádi na následujících řádcích trošku přiblížili.

Pivní vady: Kyselá 

pexels victoria emerson 6029342 scaled » Pivovar Zichovec

Kyselost patří dnes mezi nejběžnější chutě v pivu přítomné a velmi často záměrně a přínosně. Přesto jde i o běžnou vadu, která se může objevit velmi snadno a pokud do daného pivního stylu nepatří, sládek zapláče. Kyselosti se v hotovém pivu totiž zbavíte už jen velmi těžko.

Pivní styly: White Stout

MicrosoftTeams image 24 » Pivovar Zichovec

Pivní styly vznikají různými způsoby, pro které je společný nějaký konsensus pivařského publika o jejich unikátnosti. Historické styly si svůj status zasloužily většinou díky jedinečným lokálním výrobním postupům a ty moderní pak revolučními novými přístupy, které je odlišily od současné konkurence.  White stout ale vznikl trošku jinak – jako aprílový žertík, který si začal žít vlastním životem. Pojďme se podívat jak se to stalo a jak si dnes White Stout stojí.

Pivní Vady: Kovová

pexels pixabay 46167 scaled » Pivovar Zichovec

Ucítit v hotovém pivu kovovou chuť je něco, co opravdu nechcete zažít. Nic už s ní totiž neuděláte. Na kov jsme všichni různě citlivý a některým z nás tato vada nemusí ani vadit. I tak je důležité se jí vyvarovat, protože vysoké množství kovových iontů v pivu neovlivňuje pouze chuť, ale i mnoho dalších kvalit vašeho díla.

Pivní vady: Banánová (Izoamylacetát)

pexels aleksandar pasaric 2872767 scaled » Pivovar Zichovec

Vady, které není vždy nepříjemné v pivu naleznout, jsou docela vzácné. Izoamylacetát je jedním z nich. Tento výrazný ester je totiž látka, která propůjčuje banánu jeho chuť a v některých pivních stylech je dokonce žádoucí. Zajímovstí je, že izoamylacetát používají ke komunikaci i včely, takže kdyby se vám kolem vaší bavorské pšenice začali slétávat, tak je vše v pořádku.

Pivní Vady: Obilná, po pluhách

pexels pixabay 533346 scaled » Pivovar Zichovec

Obilí a slad jsou nezbytné suroviny na výrobu piva a bez jejich chuti si ho nedokážeme představit. Přeměna zrn ve slad a jeho extrakce je ovšem náročná disciplína, která může v případě podcenění několika kroků vést k obilné chuti, která není žádoucí. Pojďme se na to podívat blíže.

Pivní vady: Kyselina máselná

Kyselina máselná voní a chutná jako žluklé máslo.

Kyselina máselná je vadou, která nám velmi rychle uvízne v paměti. Deskriptor „dětské zvratky“ nám totiž může na první poslech připadat velmi zábavný, ale to jen do té doby než ho ochutnáte.  Kyselina máselná je extrémně páchnoucí a nepříjemná vada, která vaše pivo dokáže zcela znehodnotit a je tak jednou z nejlepších motivací dobré sanitace a přísný výběr kvality vstupních surovin.

Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma

Tady ještě zbývá prázdné místo

0 / 12
Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma
0 / 12
Tady ještě zbývá prázdné místo