Pád Cascade

cascade brewing 1 1 » Pivovar Zichovec

Jsou to dva dny, co se na sítích začala šířit tak trošku šokující zpráva – Cascade Brewing, oregonský pivovar, který odstartoval americký hon za kyselými pivy, končí. Jednoduše zavřel podnik, přestal vařit, zrušil stránky. Co se s dvacetipětiletým pivovarem Cascade stalo? A znamená to něco pro nás?

Čelem vpřed – Budoucnost řemeslných pivovarů, jejich výzvy, překážky a odpovědi na ně

Firefly A beer brewer looking forward to the brighter days 58327 » Pivovar Zichovec

Řemeslná revoluce nestojí. Jde dál. Ať už chceme nebo ne, ať už v dobrém nebo špatném. Svět totiž taky nestojí. Před očima se nám mění a rychle. Ať už jde o jiné spotřebitelské návyky, nově nastupující digitální generace, nadcházející změny v legislativě, měnící se klima nebo narůstající konkurence. Svět, na který se koukáme dnes, není stejný svět, na který se budeme koukat zítra, natož dále v budoucnu. V tomto textu se podíváme na scénáře, kterým malé pivovary budou nebo můžou čelit a jak se s nimi mohou vyrovnávat třeba už dnes. Protože až na to přijde, může už být pozdě reagovat.

Vídeňský ležák: Základní kámen moderního ležáku

OIG.9vzpgJGUvz2fXkWG.r1o » Pivovar Zichovec

Po miliardách korun nalitých do marketingu českých velkoprodukcí může člověk žijící v Česku snadno získat pocit, že před plzeňským ležákem pivo neexistovalo. Přitom revoluční slavný český Pilsner by nikdy nemohl vzniknout, kdyby se Josef Groll nemohl opřít o ramena obrů, kteří přišli před ním. Ti se jmenovali Gabriel Seldmayr, zakladatel pivního stylu Märzen a Anton Dreher, který je považován za otce ležáku vídeňského stylu. Příběh je pak ještě mnohem zajímavější, protože nový moderní vídeňský, bavorský i plzeňský ležák se opírají hlavně o technologie přivezené z Anglie.

9 přehlížených chmelařských regionů

» Pivovar Zichovec

Všichni rádi slyšíme o plejádách nových amerických, novozélandských a australských chmelů, které přichází na trh každý rok. Nenachází se ale na světě i regiony nám skryté? Které svou produkci směřují neméně zajímavým směrem, jen svou úrodu spotřebují lokálně? Pojďme se podívat na devatero chmelařských oblastí, o kterých si často neprávem myslíme, že nám nemají co nabídnout.

Wilda diaries: Jak chytat brettky?

IMG 20230830 075225 1 scaled » Pivovar Zichovec

To je otázka! Breberky (mikrobiologické vzorky) z prostředí můžeme odebírat několika způsoby, například stěry, spady, otisky, nebo přenést to co odebíráme, v našem případě plod stromu, do laboratoře a tam vzorek dále zpracovat. Nezapomeňte, že se jedná o mikrobiologické odběry, proto dbejte na čistotu vás i vašeho okolí, noste rukavice a dezinfikujte si ruce a nástroje lihem.

Pumpkin Ale: Bestseller, který nikdo nepije…

Screenshot 2023 10 05 at 13.41.37 » Pivovar Zichovec

…nebo vám to alespoň nepřizná. Pumpkin Ale je jeden ze symbolů postmoderního pivovarnictví a konzumnímu podléhání nadnárodním trendům, které jsou u nás často vnímány jako uměle zavlečená korporátní tradice stejně jako Pumpkin Spiced Laté nebo vydlabané dýně a halloweenské hodování. Dřív než se jednalo o podzimní hypertrend 21. století, byl ale příběh dýňového piva úplně jiný. Dneska se podíváme jak se z nouze stala ctnost, jak se ztratila v zapomnění a poté byla vzkříšena jako celosvětová senzace.

Italian Pilsner: Přehlížený titán evropského ležáku

Screenshot 2023 09 29 at 13.15.56 » Pivovar Zichovec

Když vám řeknu, že je Italian Pilsner proslavený styl, mnozí z vás asi budou oponovat, že o něm nikdy neslyšeli. To ale platí u spoustu regionálně specifických nápojů, které pijí miliony lidí jako mexická Horchata, korejský Sujeonggwa nebo turecké Raki. Italský Pilsner se objevil v 90. letech minulého století a od té doby si získal srdce svých krajanů. Ve světě to má tento styl trošku těžší, ale pomalu jeho zajímavý a revoluční charakter prosakuje do běžného života globálního beergeeka.

Pivní vady: Zatuchlina (Trichloranisol, TCA) 

Screenshot 2023 09 12 at 11.25.02 » Pivovar Zichovec

Asi netřeba nikomu vysvětlovat, že když pivo chutná po plísni, není to úplně dobrý znak. Do jisté míry je to ale požehnání. Mykotoxiny totiž vždy nejsou chutí doprovázeny a tak u piv, v kterých plísňovou chuť rozlišíte, aspoň hned víte, že patří do dřezu.

Pivní vady: Fenolická (Fenoly)

pexels eva bronzini 6087276 scaled » Pivovar Zichovec

Dostáváme se k další „vadě“, která tak úplně vadou nemusí být. Fenolická chuť má mnoho podob a v několika pivních stylech jí dokonce vyhledáváme. Může to být například hřebíčkový charakter německých hefeweizenů, peprný projev belgických ejlů nebo medicinální projev piv stařených v sudech po nakouřené whisky. Ale když se tyto chutě objeví v pivech kam nepatří, rozhodně si je neužijeme.

Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma

Tady ještě zbývá prázdné místo

0 / 12
Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma
0 / 12
Tady ještě zbývá prázdné místo