Vídeňský ležák: Základní kámen moderního ležáku

OIG.9vzpgJGUvz2fXkWG.r1o » Pivovar Zichovec

Po miliardách korun nalitých do marketingu českých velkoprodukcí může člověk žijící v Česku snadno získat pocit, že před plzeňským ležákem pivo neexistovalo. Přitom revoluční slavný český Pilsner by nikdy nemohl vzniknout, kdyby se Josef Groll nemohl opřít o ramena obrů, kteří přišli před ním. Ti se jmenovali Gabriel Seldmayr, zakladatel pivního stylu Märzen a Anton Dreher, který je považován za otce ležáku vídeňského stylu. Příběh je pak ještě mnohem zajímavější, protože nový moderní vídeňský, bavorský i plzeňský ležák se opírají hlavně o technologie přivezené z Anglie.

9 přehlížených chmelařských regionů

» Pivovar Zichovec

Všichni rádi slyšíme o plejádách nových amerických, novozélandských a australských chmelů, které přichází na trh každý rok. Nenachází se ale na světě i regiony nám skryté? Které svou produkci směřují neméně zajímavým směrem, jen svou úrodu spotřebují lokálně? Pojďme se podívat na devatero chmelařských oblastí, o kterých si často neprávem myslíme, že nám nemají co nabídnout.

Wilda diaries: Jak chytat brettky?

IMG 20230830 075225 1 scaled » Pivovar Zichovec

To je otázka! Breberky (mikrobiologické vzorky) z prostředí můžeme odebírat několika způsoby, například stěry, spady, otisky, nebo přenést to co odebíráme, v našem případě plod stromu, do laboratoře a tam vzorek dále zpracovat. Nezapomeňte, že se jedná o mikrobiologické odběry, proto dbejte na čistotu vás i vašeho okolí, noste rukavice a dezinfikujte si ruce a nástroje lihem.

Pumpkin Ale: Bestseller, který nikdo nepije…

Screenshot 2023 10 05 at 13.41.37 » Pivovar Zichovec

…nebo vám to alespoň nepřizná. Pumpkin Ale je jeden ze symbolů postmoderního pivovarnictví a konzumnímu podléhání nadnárodním trendům, které jsou u nás často vnímány jako uměle zavlečená korporátní tradice stejně jako Pumpkin Spiced Laté nebo vydlabané dýně a halloweenské hodování. Dřív než se jednalo o podzimní hypertrend 21. století, byl ale příběh dýňového piva úplně jiný. Dneska se podíváme jak se z nouze stala ctnost, jak se ztratila v zapomnění a poté byla vzkříšena jako celosvětová senzace.

Italian Pilsner: Přehlížený titán evropského ležáku

Screenshot 2023 09 29 at 13.15.56 » Pivovar Zichovec

Když vám řeknu, že je Italian Pilsner proslavený styl, mnozí z vás asi budou oponovat, že o něm nikdy neslyšeli. To ale platí u spoustu regionálně specifických nápojů, které pijí miliony lidí jako mexická Horchata, korejský Sujeonggwa nebo turecké Raki. Italský Pilsner se objevil v 90. letech minulého století a od té doby si získal srdce svých krajanů. Ve světě to má tento styl trošku těžší, ale pomalu jeho zajímavý a revoluční charakter prosakuje do běžného života globálního beergeeka.

Pivní vady: Zatuchlina (Trichloranisol, TCA) 

Screenshot 2023 09 12 at 11.25.02 » Pivovar Zichovec

Asi netřeba nikomu vysvětlovat, že když pivo chutná po plísni, není to úplně dobrý znak. Do jisté míry je to ale požehnání. Mykotoxiny totiž vždy nejsou chutí doprovázeny a tak u piv, v kterých plísňovou chuť rozlišíte, aspoň hned víte, že patří do dřezu.

Pivní vady: Fenolická (Fenoly)

pexels eva bronzini 6087276 scaled » Pivovar Zichovec

Dostáváme se k další „vadě“, která tak úplně vadou nemusí být. Fenolická chuť má mnoho podob a v několika pivních stylech jí dokonce vyhledáváme. Může to být například hřebíčkový charakter německých hefeweizenů, peprný projev belgických ejlů nebo medicinální projev piv stařených v sudech po nakouřené whisky. Ale když se tyto chutě objeví v pivech kam nepatří, rozhodně si je neužijeme.

Pivní styly: British Bitter

imgp6075.jpgsmall » Pivovar Zichovec

Britská pivní kultura si velmi dlouho žije svým vlastním životem a pro kontinentální evropany často nenabízí příliš snadné pochopení. Její styly a výrobní postupy v Anglii vyvinuté se ovšem podepsali do většiny pivních stylů, které dnes považujeme za vlastní. Otisk britského pivovarnictví tak naleznete v plzeňském ležáku i americké IPA. Když evropan mluví o anglickém pivu, často mluví o teplých plochých ejhlech, které shledává obtížné na pití. Tahle skupina piv se nazývá English Bitter a dodnes je nejvýraznější nositel anglické pivovarnické tradice.

Pivní vady: Dimethylsulfid (DMS)

pexels neosiam 603030 scaled » Pivovar Zichovec

Jedna z nejběžnějších vad v pivovarnictví, která provázela chuť českých řemeslných piv hlavně v počátku místní řemeslné revoluce, je tzv. kukuřice – Dimethylsulfid nebo DMS. Její častý výskyt se dá shrnout do tří aspektů: 1)Její chuť není intuitivně nechutná, a tak spoustě pivovarníkům a konzumentům prostě nevadí. 2)Abychom se jí zbavili, potřebujeme poměrně vysoký odpar, který spousta pivovarníků není ochotná dodržovat, neboť chtějí maximalizovat produkci. 3)Není toxická, takže není důvod, aby její výskyt hygienické složky jakkoliv potírali.
Pojďme se podívat co o DMS víme.

Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma

Tady ještě zbývá prázdné místo

0 / 12
Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma
0 / 12
Tady ještě zbývá prázdné místo