Vídeňský ležák: Základní kámen moderního ležáku

Sdílet tento článek >

Po miliardách korun nalitých do marketingu českých velkoprodukcí může člověk žijící v Česku snadno získat pocit, že před plzeňským ležákem pivo neexistovalo. Přitom revoluční slavný český Pilsner by nikdy nemohl vzniknout, kdyby se Josef Groll nemohl opřít o ramena obrů, kteří přišli před ním. Ti se jmenovali Gabriel Seldmayr, zakladatel pivního stylu Märzen a Anton Dreher, který je považován za otce ležáku vídeňského stylu. Příběh je pak ještě mnohem zajímavější, protože nový moderní vídeňský, bavorský i plzeňský ležák se opírají hlavně o technologie přivezené z Anglie.

První polovina 19. století je pro pivovarnictví šílená doba. Nové technologické vynálezy a vědecká zjištění hnaná divokou industriální revolucí mění pivní svět rychleji, než kdy před tím a v čele pivovarnického světa stojí hlavně Britské impérium, které si stále užívá relativní světovou hegemonii, neřízený růst a bezprecedentní bohatství. V téhle době jsou v Británii implementovány první parní stroje, rozmáhá se vědecký výzkum a co je možná nejdůležitější, v roce 1818 angličan Daniel Wheeler, inspirován výrobou kávy, nechává patentovat “Improved Method of Drying and Preparing Malt”, úplně první systém nepřímého sušení sladu. Ten má dvoje využití: Zprvu slouží výrobě tmavšího a praženějšího sladu než kdy před tím, ale jak se později ukazuje, stejná technologie se dá využít i na výrobu sladu světlého, který byl do té doby vzácností a kterému chyběla industriální metoda výroby. 

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je OIG.L0DWWdZ6OfVPBk5AEvzu.jpeg.

Mezitím rakousko-uherská pivní scéna relativně zaostává, existuje mnoho šikovných sládků, hlavně díky relativně vysoké úrovni gramotnosti a vzdělanosti mezi německým obyvatelstvem po osvíceneckých reformách. Industriální revoluce je zde ale pomalejší.  Zde do hry nastupuje rakouský sládek Anton Dreher. Ten je druhou generací pivovarnické rodiny Dreherových a i přes obrovský pokles bohatství jeho rodiny v důsledku napoleonských válek se mu dostává toho nejlepšího vzdělání. Ve 23 letech v roce 1833 dokonce společně se svým bavorským přítelem Gabrielem Seldmayerem podniká cestu do Anglie, kde společně objíždí tamní pivovary a hledají inspiraci pro budoucnost svých pivovarů. Aktivita Drehera a Seldmayera je z dnešního pohledu považovatelná za ukázkový případ industriální špionáže a není náhodou, že když se po letech vrací do svých vlastí, stávají se z jejich pivovarů ty nejvlivnější hráči svých zemí. Seldmeyrův pivovar Späten se stává historickým zakladatelem světlého bavorského Märzenu, ve kterém používá prototyp dnešního mnichovského sladu, a Dreher, ten si v roce 1836 pronajímá pivovar vlastněný jeho matkou a v něm se vydává na svou vlastní cestu.

Dreher spojuje několik metod a technologií, které se naučil ze svých cest. Od svého přítele Seldmayer si bere kulturu bavorských kvasnic spodního kvašení a ve svém pivovaru velmi detailně dodržuje metody ležení typické pro bavorskou produkci. Obrovským skokem jsou i maličkosti, jako implementace anglických teploměrů a sacharometrů, které jsou v té době žhavou novinkou. Posledním kusem skládačky je pak zavedení anglického stylu nepřímého sušení sladu, které Dereherovi umožňují vytvořit světlejší slad, než Rakousko-Uhersko kdy vidělo. Tenhle slad je protoverze toho, který dneska známe jako vídeňský, a na jeho zádech Dreher v roce 1841 vaří první „Schwechater Lagerbier“. Pivo, které je dnes považováno za první ležák „vídeňského stylu.“

Schwechater Wiener Lager 1 » Pivovar Zichovec

Vídeňský ležák se stává nutným předskokanem ležáku plzeňského. Není ještě tak světlý, jako bude jeho český nástupce, ale i tak je naprosto revoluční. Jeho lehce jantarový a čirý jiskrný vizuál přitahuje nejedno oko a jeho suchá perlivá chuť s příjemnými tóny chlebové kůrky a karamelu se stává brzy legendární. Dreher získává slávu a s ní finanční možnosti, které mu dovolují koupit pivovar v Měcholupech pro český trh a pro trh maďarský zase kupuje pivovar v pešťské čtvrti Kőbánya.

Josef Groll, když v roce 1842 představuje světu svůj první světlý ležák, spojuje vědomosti získané jeho předchůdci a přivádí je do „industriální dokonalosti“. Rakousko-uherská škola se v tu chvíli stává legendou. A jako nic na tomhle světě, ani to není zásluhou jednoho člověka. Cesta k nejpitelnějšímu a industriálně nejsnáze vyrobitelnému pivu se neobjevila z ničeho a Vídeňský ležák je nesporným základním kamenem, bez kterého by se historie stavěla dost možná úplně jinak.

Autor článku: Adam Huml

Mohlo by vás zajímat

AŤ TI NEUTEČE ŽÁDNÁ ZAJÍMAVOST

Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma

Tady ještě zbývá prázdné místo

0 / 12
Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma
0 / 12
Tady ještě zbývá prázdné místo

AŤ TI NEUTEČE ŽÁDNÁ ZAJÍMAVOST