- Projev:
Sherry, bonbóny bonpari, papír, karton, vyčpělost, staré knihy, starý nábytek. Při nízkých koncentracích med, inkoust, a prašivý pocit. Oxidace se projevuje i barevně jako hnědnutí piva. - Přibližný Práh Vnímání:
Jde o kombinaci reakcí a látek, nelze určit. - Výskyt:
Tato chuť je spojená s přirozeným procesem stárnutí piva. Rychlost procesu a přesná chuť závisí na pivním stylu, surovinách a kvalitě skladování. Některé složky oxidace jsou vnímány jako pozitivní projev u stařených piv, jiné jsou vždy považované za vadu. - Stárnutí:
Charakter oxidace je velmi nestálý, některé projevy zesilují, zatímco jiné s časem odeznívají. - Příčiny:
Oxidace přímo souvisí se stárnutím piva, jde téměř o synonymum. Jak rychle a jak moc pivo zoxiduje je závislé na množství rozpuštěného kyslíku v pivě, na kvalitě plnění, obalu a podmínkách skladování. Čím více kyslíku v pivu je, tím je oxidace rychlejší a závažnější. Při nižších teplotách oxidace postupuje pomaleji. Některé ingredience mohou zpomalit, jiné zrychlit oxidaci.
Zamezení Vzniku:
- Minimalizujte provzdušňování mladiny během rmutování a varu cákáním, nebo přehnaným mícháním.
- Neprovzdušňujte dílo po začátku fermentace.
- Neprovzdušňujte pivo během sběru deky nebo odstřelu kvasnic.
- Nenechávejte příliš mnoho prázdného místa v lahvi, zavírejte do pěny.
- Použijte zátky s těsněním.
- Pokud můžete proplachujte vybavení a nádoby oxidem uhličitým, propírejte chmel oxidem uhličitým.
- Pro zrání piva udržujte teplotu pod 10°C.
- Nestařte pivo, které není určené k archivaci. Pokud si nejste jisti, zeptejte se pivovaru.
Trénink:
Oxidace je velmi těžké trénovat, protože se často skládá z velkého množství různých sloučenin a chutí. Pro trénink nakupujte pivo po spotřebě ve slevách z různých pivních stylů, když můžete porovnejte se stejným pivem, ale čerstvým. Nebo nakupte dvě lahve stejného piva a několik měsíců jedno skladujte ve chladu a druhé v teplu, poté porovnejte.
Autor článku: Adam Huml