Pád Cascade

Sdílet tento článek >

Jsou to dva dny, co se na sítích začala šířit tak trošku šokující zpráva - Cascade Brewing, oregonský pivovar, který odstartoval americký hon za kyselými pivy, končí. Jednoduše zavřel podnik, přestal vařit, zrušil stránky. Co se s dvacetipětiletým pivovarem Cascade stalo? A znamená to něco pro nás?

Pivovar Cascade sídlící ve čtvrti Beaverton v Portlandu, hlavním městě Oregonu, byl založen v roce 1998 v té době již známým průkopníkem a spoluzakladatelem pivovaru Portland brewing Artem Larrancem. Larrance, který letos spočinul ve věku 80 let, byl opravdovou legendou oregonského a amerického pivovarnictví. Nezaložil totiž jen pivovary Portland brewing a Cascade brewing, ale za svým opaskem měl i založení Oregon brewer’s festivalu a velkou zásluhu na zákonu Oregon Brewpub Bill z roku 1985, který umožnil pivovarům čepovat pivo v místě výroby, což dříve nebylo povolené. Tento zákon se pak stal vzorem i pro další státy a byl tak zásadní pro rozvinutí americké řemeslné revoluce.

V Cascade ale šlo o něco jiného, než vytvořit další pivovar kopírující zavedené zvyklosti. Ne. Cascade se totiž stane synonymem pro americký sour. Záhy tu totiž vzniká takzvaný „Northwest Sour“ – unikátní divoce kvašená ve dřevě stařená piva, která si jako inspiraci berou tradiční belgickou produkci lambiků. Když pročítám americká fóra ohledně konce Cascade, jeden sentiment je jasný: „Nikdo mimo belgické producenty toho pro divoce a spontánně kvašená piva neudělal tolik, co Cascade. A i já si pamatuju na dobu, kdy lahev Cascade byla snadno to nejzajímavější, co jste mohli přinést na bottle share (sdílení lahví).

435884462 18315829108134866 112825935271470765 n » Pivovar Zichovec


Jak se tedy stane, že takový gigant padne? Důvod samozřejmě není jeden, ale hned několik – změna trhu, covid, inflace, nejasná vlastnická struktura a jako poslední kapka pak úmrtí legendy, Arta Larrance. Změna trhu je pro nás možná nejpřekvapivější věc na tom všem. V Evropě se o tom příliš nebavíme, ale to, co se nyní děje v Americe, je velmi zvláštní. Poctivá spontánně kvašená roky stařená piva prostě už tolik neletí. Konkurence je vysoká, trh saturovaný a hlavně přicházejí levnější alternativy, například větší producenti jako Upland či New Glarus. Zvýšená nabídka všelijakých rychlých sourů typu Gose, Sour Ale nebo Berliner Weisse také neulehčuje rozhodnutí konzumenta utratit několik desítek dolarů za jednu láhev.

Klesající poptávka po prémiových wildech pomalu začínala být problém už před lety, a Art Larrance to začal pociťovat. Určitě to byl jeden z důvodů, proč svůj vysněný pivovar v té době připravuje na přepsání na nové majitele. Pak ale přišel covid a trh s prémiovým alkoholem se roztrhal, taproomy zavírají, lidé přicházejí o příjmy a za stimulus šeky si rozhodně nekupují prémiové lambiky. Pivovar strádá, Larrance ho nadále dotuje a přepis na nové majitele tak nějak nejistě visí ve vzduchu. Z venku to ale vypadá, že je pivovar přepsaný, nový majitelé se pouští do managementu a do změn, které mají udržet pivovar nad vodou, jako zavedení menších lahví a plechovek. Naděje je ve vzduchu.

Screenshot 2024 06 20 at 14.34.43 » Pivovar Zichovec


Covidem věci nekončí. Následující obrovská inflace potravin, která Amerikou mává dodnes, způsobuje zásadní nárůst ceny vstupních surovin. Cascade se proslavil nekompromisním přístupem ke zdrojování svého ovoce z oregonských farem a nyní mu narůstající ceny vstupů dále zvyšují náklady a cenovky jeho už tak prémiově posazených produktů. Z Cascade se stává legenda, kterou rádi ochutnáte jednou za čas, na opakované pití ale prostě nemáte peníze.

Je otázka jestli by Cascade pod vedením nového managementu mohl najít druhý dech a vzkvétat. Odpověď se ale jen tak nedozvíme. Art Larrence totiž zemřel na infarkt ve věku 80 let na konci letošního května. A k šoku jeho rodiny záhy vyplynulo, že pivovar legálně na nikoho nepřepsal, stále byl majoritním vlastníkem a pivovar dotoval ze svého, až dokonce. Skupina, která pivovar měla přebírat po složité době financemi nedisponovala a rodina Larrenců stejně tak ne. Osud poměrně velkého pivovaru Cascade tak v něčem může připomínat osud našeho slavného pivovaru Kout na Šumavě, který také zanikl po úmrtí majitele na základě složité situace pozůstalých a jejich nevůli pivovar dále provozovat.

Screenshot 2024 06 20 at 14.35.37 » Pivovar Zichovec


Je otázka, jestli v tom leží nějaké poučení. Včas reagovat na změny trhu? Připravit se na svůj odchod, pokud chcete zanechat odkaz? Můžeme se jen dohadovat. Poučení rozhodně je, že stát se může cokoliv komukoliv a že samotná sláva vás před realitou neochrání. Každopádně, velmi by mě překvapilo, kdyby si pivovar Cascade nenašel pokračovatele, jak bude ale do budoucna vypadat a jestli bude skutečně existovat, to bych si nedovolil hádat. Rozhodně si ale važte lahví, které od Cascade máte doma. Možná už takové nikdy nevyjdou.

Autor článku: Adam Huml

Mohlo by vás zajímat

Kartel: Beervana

"Perla na Váhu", to je označení, které si v některých slovenských textech vysloužilo historické město Žilina. I přes krásné historické centrum a...

AŤ TI NEUTEČE ŽÁDNÁ ZAJÍMAVOST

Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma

Tady ještě zbývá prázdné místo

0 / 12
Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma
0 / 12
Tady ještě zbývá prázdné místo

AŤ TI NEUTEČE ŽÁDNÁ ZAJÍMAVOST