- Projev:
Přeslazená, ulpívavá, sirupová, marmeládová, bonbonová. - Přibližný Práh Vnímání:
Nelze určit, liší se podle komplexnosti cukrů. - Výskyt:
Sladkost je nějakým způsobem součástí charakteru prakticky všech pivních stylů a je projevem neprokvašených jednoduchých cukrů. Je vadou pouze pokud její intenzita přesahuje hranice vymezené stylem. Dnes je v mnoha moderních stylech často vysoká sladkost považována za žádoucí projev. - Stárnutí:
Vnímaná sladkost typicky roste s časem. Může ale i klesat, pokud pivo například dokvašuje v lahvi nebo sudu. - Příčiny:
Nadměrná sladkost je často způsobená problémy s fermentací, tedy s vitalitou kvasinek. To může být důsledkem vysokého alkoholu, malou zákvasnou dávkou, špatně kontrolované teploty kvašení, nedostatečnými živinami pro kvasinky, nebo nedostatečným prokvašením.
Zamezení Vzniku:
- Redukujte množství nefermentovatelných cukrů, zvažte použití snadno kvasitelných surogátů jako je cukr, med, kukuřičný sirup nebo javorový sirup.
- Dodržujte rmutovací plán a rmutujte déle při teplotách 61-65°C, kdy je aktivní β-Amyláza, abyste zvýšili množství fermentovatelných cukrů.
- Vyberte správnou kulturu kvasinek pro zamýšlenou sílu a pivní styl.
- Zakvášejte adekvátním množstvím vitálních kvasinek.
- Použijte výživu pro kvasinky.
- Pořádně provzdušněte mladinu před započnutím fermentace.
- Dobře kontrolujte teplotu kvašení.
- Pokud potřeba, přihoďte další kvasinky.
Pokud chcete dosáhnout vyšší sladkosti:
- Přeskočte při rmutování dříve na teploty 65-69°C, kdy je už β-Amyláza méně aktivní, abyste zvýšili množství nekvasitelných cukrů.
- Přidejte nekvasitelné cukry jako je dextróza nebo laktóza.
Trénink:
Tato vada nepotřebuje trénink. Pokud přeci jen chcete nasimulovat, jednoduše přidávejte různé cukry do piva dokud se sladkost nestane nadměrnou, nebo si kupte nějaké „pastry“ pivo a spočítejte si sladkost z údajů na etiketě..
Autor článku: Adam Huml