Historie Kina Edison začíná dlouho předtím, než se na Jindřišské poprvé rozsvítila promítací lampa a to už za první republiky, kdy byla mezi lety 1926-1930 postavená Trafostanice Edison podle návrhu architekta Františka Alberta Libry a stala se jednou z prvních funkcionalistických budov Československa. Edisonova trafostanice distribuovala Pražanům elektrický proud až do devadesátých let, kdy se její prostory začali pronajímat ke komerčním účelům. V letech 2005-2007 byla budova rekonstruována podle návrhu architekta Ladislava Lábuse, který si dal za cíl zachovat autentický zjev budovy. Dodnes tak v Edisonu můžete vidět například původní zábradlí a okenní rámy. Takto budova sloužila komerčním účelům následující roky.
Pojďme se ale přesunout rovnou k nedávné historii, k začátku příběhu Edison Filmhub. Ten vzniká v rukou otce a syna, Ivana a Dominika Hroncových, kteří stojí v čele filmové distribuční společnosti Film Europe. Ta se již od roku 2010 zabývá distribucí nejrůznějších menších artových produkcí a festivalových objevů po českých a slovenských kinech, a to s důrazem na nelehká sociální témata i s extra péčí v podobě pořádání besed s filmaři, lidmi z lokální scény a dalších aktivit, které v sobě nesou duchovní motto společnosti „Dáváme filmům kontext.“ Z Film Europe už je dnes pro naše končiny filmový velikán, který nejen distribuuje, ale provozuje i vlastní streamovací platformu, dva televizní kanály (Film Europe a Film Europe+) a vydává filmy i na fyzických DVD nosičích. No a v roce 2019 k tomu přidali i vlastní kino s kavárnou, skrze které realizují svojí vizi vytváření komplexního kulturního zážitku.
V Edisonu v mnohém jdou v šlépějích „tradičních“ evropských malých kin, netrvá ale dlouho, než si všimnete několika směrů, které si zde vybrali jen pro sebe. Prvním je určitě výběr filmů, který reflektuje názor majitelů, že dobré kulturní centrum má nabízet program pro každého. Kromě postmoderních artovek a oceněných klasik se tu tak můžete podívat i na moderní velkoprodukce, kvalitní i ty méně zdařilé. Na svoje guilty pleasures tak proto nemusíte nutně chodit do velkých hal s předraženým popcornem. Páteří Edisonovské dramaturgie jsou ale stále především náročnou rukou vybrané filmy, často z vlastní distribuce, na jejichž kvalitu se můžete spolehnout.
Druhou nezanedbatelnou rovinou je pak zdejší kavárna lomeno bar, které vás uvítají v originálním prostředí přízemí bývalé trafostanice a na jejichž nekomplikovaném menu vás uvítá velmi kvalitní nápoje a suroviny vybírané s citem pro chuť netypickou pro kulturní instituce. V Edisonu totiž musí kulturní zážitek působit stejně dobře na všechny smysly, a tak je nabídka baru často na míru šitá právě probíhajícímu promítání nebo širšímu kulturnímu programu. Zajímavostí pak je i interní politika, kdy pracovníci kina musí důvěrně znát nabídku kavárny a baru, a naopak se musí všichni pracovníci za barem adekvátně vyznat v aktuálních projekcích. Všechno společně tak působí jako kompaktní zážitek, který při návštěvě zaměstná vlastně všechny vaše smysly a vy si odnesete zážitek o trošku pamětihodnější, než jste u kina zvyklí.
Kvalita baru pak znamená i to, že vás návštěva Edisonu potěší, i když zrovna žádný film vyhlédnutý nemáte. No a abych přestal chodit kolem horké kaše, můžete si tam i kdykoliv dát naše pivo a na začátku každého měsíce nově i Kartelový speciál. Tak šup za kulturou!
Autor článku: Adam Huml