PIVNÍ VADY: LETINKA

Sdílet tento článek >

Letinka je jednou z nejběžnějších vad, kterou poznáváme. Potkáváme jí nejen v zelených lahvích exportních piv, ale velmi často ji ochutnáme v pivu, které jsme prostě jen pár minut zapomněli na slunci.

Tato vada totiž může vzniknout během pár minut a v létě ji tak můžeme snadno okusit všichni bez potřeby jakékoliv degustační sady. Letinka se řadí ke skupině chyb, které nemusejí být intuitivně špatně chutnající, konopnou vůni někteří z nás koneckonců i vyhledávají. 

pexels sharon mccutcheon 3676962 scaled » Pivovar Zichovec
 • Projev:
  „Skunky“ marihuanu připomínající vůně, síra. Může připomínat Merkaptan, ale nikdy nedosahuje stejně nepříjemné intenzity. 
 • Přibližný práh vnímání:
  30 ng/l (nanogramů na litr)
 • Výskyt:
  Vzniká již v hotovém pivu a je vždy považováno za vadu. Mnoho konzumentů tuto vadu považuje za nedílnou součástí některých značek a importovaných piv, kde může vzniknou nevhodně vybraným obalovým materiálem (zelená či čirá lahev), špatným zacházením během přepravy a během skladování.  
 • Stárnutí:
  Z pravidla pomalu narůstá v intenzitě s věkem. Rychlost je ovlivněná intenzitou osvětlení.
 • Příčiny:
  Letinka vzniká chemickou reakcí přírodního, nebo umělého světla s vitamínem B2 obsaženým v pivu a alfa kyselinami obsaženými v chmelu. Některé pivovary používají chemicky modifikovaný chmelové produkty, které nereagují s vitamínem B2 a tak si letinku nevyvinou i přes užití zelených či čirých lahví.
 • Zamezení vzniku: 
 • Používejte tmavé lahve nebo plechovky, případně nakupujte pivo v takových obalech. S pivem v zelených či čirých lahví nakládejte s péčí a skladujte v temnu.
 • Když pijete, nevystavujte svojí sklenici přímému slunečnímu svitu, zvláště pokud je vysoce chmelené. Na slunci může reakce proběhnout velmi rychle a chuť letinky rozpoznáte už po pár desítkách sekund. 
 • Při domácím vaření držte pivo ve všech bodech výroby mimo přímé světlo. Zvláště během fermentace.
 • Svoje pivo plňte do neprůhledných sudů nebo tmavých lahví. Tmavé lahve propouštějí pouze 5-30% světelného spektra, kdežto zelené pouští 50-80% a čiré téměř veškeré.
pexels brett sayles 1431822 scaled » Pivovar Zichovec

Trénink: 

Letinka je velmi snadná na trénink, žádný tasting kit nepotřebujete. Prostě v létě postavte s čirou sklenici na přímé slunce a vůni skunku byste měli velmi brzy rozpoznat. Porovnejte s nepoškozeným pivem. To samé velmi dobře funguje se zelenými či čirými lahvemi, ty nechte na slunci den a víc.

Běžně dostupná piva: Corona, Heineken, Budvar a Pilsner Urquel v zelených lahvích.

Autor článku: Adam Huml

Mohlo by vás zajímat

AŤ TI NEUTEČE ŽÁDNÁ ZAJÍMAVOST

Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma

Tady ještě zbývá prázdné místo

0 / 12
Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma
0 / 12
Tady ještě zbývá prázdné místo

AŤ TI NEUTEČE ŽÁDNÁ ZAJÍMAVOST