Vše začalo právě 24. ledna 1935 v Newarku v USA, kdy se místní řemeslný pivovar s názvem Gottfried Krueger Brewing Company rozhodl vyprodukovat první pivo plněné do plechovek. Podoba, funkčnost, a hlavně zdravotní nezávadnost se ovšem s dnešními plechovkami nedá vůbec srovnat. Prvotním materiálem byl totiž cín a hliník, později i olovo. A na otevření plechovky bylo zapotřebí otvíráku. Objevovaly se i plechovky ve tvaru lahve a na podobu plechovek tak, jak ji známe dnes, si pivní fandové museli počkat do šedesátých let minulého století.
V Československu se pak první výrobní linka objevila v pivovaru Zlatý bažant v roce 1971, u nás se ale příliš neohřálo, pivo v plechovkách tehdy putovalo hlavně do exportu. Až v devadesátých letech přišel s tuzemskou velkoprodukcí plechovek Plzeňský Prazdroj. V posledních letech zažívají plechovky s pivem velký boom, i díky příchodu craftových pivovarů, ale také covidové situaci. Spotřeba piva v plechovkách tak v tuzemsku roste v posledních 6 letech meziročně přibližně o čtvrtinu.
A v čem spočívá výhoda plechovek oproti skleněnému obalu?
Jedním z hlavních aspektů je uchování čerstvosti a kvality piva. Díky vzduchotěsnosti a neprůhlednosti materiálu je zamezeno přístupu kyslíku a UV záření, a tím je pivo chráněno před oxidací a degradací kvality. Tím spíš v případě nefiltrovaných a nepasterovaných piv.
Dalším argumentem oproti sklu je váha a skladnost hliníkového obalu, a tím snížení uhlíkové stopy. I co se týče recyklace vyhrává plechovka na plné čáře. Při opětovném zpracování hliníku nedochází ke ztrátám objemu suroviny a čistota materiálu zůstává téměř stoprocentně zachována. Plechovku tak můžete recyklovat prakticky donekonečna. Prostor pro zlepšení vnímáme v možnostech sběru kovů, i tady se situace za poslední roky výrazně zlepšila.
Jako pivovar si uvědomujeme dopady naší činnosti, nejen globálně, ale i v místě kde působíme. Započali jsme proto úzkou spolupráci s iniciativou Každá plechovka se počítá, společností EKO-KOM, a také s městem Louny, kde náš pivovar sídlí. Zároveň jsme na téma třídění a recyklace plechovek vydali obsáhlý článek, který si můžete přečíst v článku Hliníková revoluce.
.