24. LEDEN: BEER CAN APPRECIATION DAY

Sdílet tento článek >

Významných světových a mezinárodních dnů se slaví celá řada, ale my jsme SI 24. ledna připomněli jeden pro nás důležitý den s názvem Beer Can Appreciation Day, v překladu Den ocenění piva v plechovce. Jak jsme na tom u nás, oceňují „pivo v plechu“ i Češi? 

Vše začalo právě 24. ledna 1935 v Newarku v USA, kdy se místní řemeslný pivovar s názvem Gottfried Krueger Brewing Company rozhodl vyprodukovat první pivo plněné do plechovek. Podoba, funkčnost, a hlavně zdravotní nezávadnost se ovšem s dnešními plechovkami nedá vůbec srovnat. Prvotním materiálem byl totiž cín a hliník, později i olovo. A na otevření plechovky bylo zapotřebí otvíráku. Objevovaly se i plechovky ve tvaru lahve a na podobu plechovek tak, jak ji známe dnes, si pivní fandové museli počkat do šedesátých let minulého století. 

first 3 » Pivovar Zichovec
Prví pivní plechovky z roku 1935. Credit: www.boulderblimp.com

V Československu se pak první výrobní linka objevila v pivovaru Zlatý bažant v roce 1971, u nás se ale příliš neohřálo, pivo v plechovkách tehdy putovalo hlavně do exportu. Až v devadesátých letech přišel s tuzemskou velkoprodukcí plechovek Plzeňský Prazdroj. V posledních letech zažívají plechovky s pivem velký boom, i díky příchodu craftových pivovarů, ale také covidové situaci. Spotřeba piva v plechovkách tak v tuzemsku roste v posledních 6 letech meziročně přibližně o čtvrtinu.

A v čem spočívá výhoda plechovek oproti skleněnému obalu? 

Jedním z hlavních aspektů je uchování čerstvosti a kvality piva. Díky vzduchotěsnosti a neprůhlednosti materiálu je zamezeno přístupu kyslíku a UV záření, a tím je pivo chráněno před oxidací a degradací kvality. Tím spíš v případě nefiltrovaných a nepasterovaných piv.

Dalším argumentem oproti sklu je váha a skladnost hliníkového obalu, a tím snížení uhlíkové stopy. I co se týče recyklace vyhrává plechovka na plné čáře. Při opětovném zpracování hliníku nedochází ke ztrátám objemu suroviny a čistota materiálu zůstává téměř stoprocentně zachována. Plechovku tak můžete recyklovat prakticky donekonečna. Prostor pro zlepšení vnímáme v možnostech sběru kovů, i tady se situace za poslední roky výrazně zlepšila. 

Jako pivovar si uvědomujeme dopady naší činnosti, nejen globálně, ale i v místě kde působíme. Započali jsme proto úzkou spolupráci s iniciativou Každá plechovka se počítá, společností EKO-KOM, a také s městem Louny, kde náš pivovar sídlí. Zároveň jsme na téma třídění a recyklace plechovek vydali obsáhlý článek, který si můžete přečíst v článku Hliníková revoluce.

.

Mohlo by vás zajímat

Za pivem na Yucatán

Díky volnějším vstupním podmínkám se minulou sezónu stalo Mexiko oblíbeným cílem dovolených. Hlavní dovolenkovou destinací Mexika je poloostrov Yucatán administrativně se dělící...

AŤ TI NEUTEČE ŽÁDNÁ ZAJÍMAVOST

Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma

Tady ještě zbývá prázdné místo

0 / 12
Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma
0 / 12
Tady ještě zbývá prázdné místo

AŤ TI NEUTEČE ŽÁDNÁ ZAJÍMAVOST