24. LEDEN: BEER CAN APPRECIATION DAY

Sdílet tento článek >

Významných světových a mezinárodních dnů se slaví celá řada, ale my jsme SI 24. ledna připomněli jeden pro nás důležitý den s názvem Beer Can Appreciation Day, v překladu Den ocenění piva v plechovce. Jak jsme na tom u nás, oceňují „pivo v plechu“ i Češi? 

Vše začalo právě 24. ledna 1935 v Newarku v USA, kdy se místní řemeslný pivovar s názvem Gottfried Krueger Brewing Company rozhodl vyprodukovat první pivo plněné do plechovek. Podoba, funkčnost, a hlavně zdravotní nezávadnost se ovšem s dnešními plechovkami nedá vůbec srovnat. Prvotním materiálem byl totiž cín a hliník, později i olovo. A na otevření plechovky bylo zapotřebí otvíráku. Objevovaly se i plechovky ve tvaru lahve a na podobu plechovek tak, jak ji známe dnes, si pivní fandové museli počkat do šedesátých let minulého století. 

first 3 » Pivovar Zichovec
Prví pivní plechovky z roku 1935. Credit: www.boulderblimp.com

V Československu se pak první výrobní linka objevila v pivovaru Zlatý bažant v roce 1971, u nás se ale příliš neohřálo, pivo v plechovkách tehdy putovalo hlavně do exportu. Až v devadesátých letech přišel s tuzemskou velkoprodukcí plechovek Plzeňský Prazdroj. V posledních letech zažívají plechovky s pivem velký boom, i díky příchodu craftových pivovarů, ale také covidové situaci. Spotřeba piva v plechovkách tak v tuzemsku roste v posledních 6 letech meziročně přibližně o čtvrtinu.

A v čem spočívá výhoda plechovek oproti skleněnému obalu? 

Jedním z hlavních aspektů je uchování čerstvosti a kvality piva. Díky vzduchotěsnosti a neprůhlednosti materiálu je zamezeno přístupu kyslíku a UV záření, a tím je pivo chráněno před oxidací a degradací kvality. Tím spíš v případě nefiltrovaných a nepasterovaných piv.

Dalším argumentem oproti sklu je váha a skladnost hliníkového obalu, a tím snížení uhlíkové stopy. I co se týče recyklace vyhrává plechovka na plné čáře. Při opětovném zpracování hliníku nedochází ke ztrátám objemu suroviny a čistota materiálu zůstává téměř stoprocentně zachována. Plechovku tak můžete recyklovat prakticky donekonečna. Prostor pro zlepšení vnímáme v možnostech sběru kovů, i tady se situace za poslední roky výrazně zlepšila. 

Jako pivovar si uvědomujeme dopady naší činnosti, nejen globálně, ale i v místě kde působíme. Započali jsme proto úzkou spolupráci s iniciativou Každá plechovka se počítá, společností EKO-KOM, a také s městem Louny, kde náš pivovar sídlí. Zároveň jsme na téma třídění a recyklace plechovek vydali obsáhlý článek, který si můžete přečíst v článku Hliníková revoluce.

.

Mohlo by vás zajímat

Kartel: Beervana

"Perla na Váhu", to je označení, které si v některých slovenských textech vysloužilo historické město Žilina. I přes krásné historické centrum a...

AŤ TI NEUTEČE ŽÁDNÁ ZAJÍMAVOST

Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma

Tady ještě zbývá prázdné místo

0 / 12
Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma
0 / 12
Tady ještě zbývá prázdné místo

AŤ TI NEUTEČE ŽÁDNÁ ZAJÍMAVOST