NÁVRAT HOMIES

Sdílet tento článek >

V lednu uděláme radost všem těm z vás, kteří necení, když pivovary zbytečně dodržují často striktně vymezené hranice jednotlivých pivních stylů, a naopak mají rádi, když se sládci nebojí je smysluplně překročit tak, aby vytěžili kvality více pivních světů. Tohle je totiž příběh kolaboračního piva pivovarů Zichovec a Falkon, které si díky svému neotřelému konceptu a neuvěřitelné pitelnosti  vysloužilo již třetí várku.

Homies vznikl jako lehké pomrknutí české internetové pivní kultuře, kde se styly, které mísí tradiční styly s moderními surovinami a výrobními postupy, často potkávají s neporozuměním a výsměchem. Nevzácně je to oprávněná reakce, neboť charakter definující některé z historických pivních stylů je určen tak jemnými nuancemi, že je moderní výdobytky (jako například chmelení americkými aromatickými chmely) naprosto setře a původní avizovaný styl tak najdete opravdu jen napsaný na etiketě. I proto je v Homies za výchozí pivní styl vybrán právě tradiční český ležák, který je tak svérázný, že si zachová svůj jedinečný charakter i při bohatém chmelení moderními chmely.

Začátek života Homies začíná velmi podobně jako klasický český ležák – základ je v plzeňském sladu a pivo si ve svém počátku projde dvěma rmuty, vznikne tak bohaté sladové tělo. Jediný drobný rozdíl je v malém zastoupení pšeničného sladu, který slouží jako lehké změkčení piva pro to, co přijde. Ještě začátek chmelovaru se tváří dost nevinně, malá dávka žatečáku na hořkost je poslední česká věc, co tohle pivo uvidí, protože pak se to vše zlomí. 

DSC00977 » Pivovar Zichovec

Citra, Sabro do Whirpoolu, Citra, Sabro na studený chmelení, Citra, Sabro znovu. Cílem je chuť a vůně kokosu, ananasu a citrusů a tyhle chmely se o to jednoznačně postarají. Dlouhé ležení potřebné pro kvalitní prokvašení spodními kvasinkami se pak pozitivně projeví i na jemnosti chmelového charakteru. Pivo má totiž čas pořádně vyležet a vysedimentovat ty chmelové složky, které způsobují nepříjemně ulpívavou hořkost.

V Homies hraje prim hlavně novošlechtěnec Sabro, který vznikl šlechtěním divoce rostoucích chmelů z jižních And. Tato nová rodina chmelů známá jako Neomexicanus přinesla do světa chmelů nový charakter a intenzitu chmelových vůní, ve které dominuje kokos, ananas a další tropické ovoce. 

Homies je jedna z mála kolaborací, kterou rádi opakujeme a to poměrně často. Můžete za to vy. Ohledně málokterého piva jsme tak často bombardováni dotazy, kdy ho zopákneme. Pak je tu taky ten aspekt, že u nás v pivovárku vždycky rádi přivítáme Kubu Veselýho.

Tak na zdraví.

Mohlo by vás zajímat

Pivní vady: Oxidace

Oxidace je projev, který ochutná každý z nás, jde totiž o přirozenou budoucnost každého piva a je to tedy hlavní působitel faktu,...

AŤ TI NEUTEČE ŽÁDNÁ ZAJÍMAVOST

Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma

Tady ještě zbývá prázdné místo

0 / 12
Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma
0 / 12
Tady ještě zbývá prázdné místo

AŤ TI NEUTEČE ŽÁDNÁ ZAJÍMAVOST