Kartel: Pivní Zastávka

pivní zastávka

Sdílet tento článek >

Když se v Praze projedete autobusovou linkami 124, 135 nebo 139, můžete vystoupit na zastávce Na Míčankách, a ta autobusová není jediná, kterou zde najdete. Hledejte nenápadné dvěře, nad kterými visí velká cedule s nápisem "Pivní Zastávka". Za těmi vás čekají malé schody, které vás zavedou půl patra níž mezi rozličnou skupinu štamgastů a návštěvníků, kteří my svým složením nejvíce připomínají starý český sitcom Hospoda. To hlavně kvůli rozmanitosti povolání a příběhů všech zúčastněných. Pivní Zastávka ale není zakouřená hospoda z devadesátek, ale velmi dobře vybavená pivotéka s mnoha lednicemi a pěti výčepy, za kterými vás skoro vždy uvítá Pavel Ployhar, usměvavý majitel podniku.

Dávno předtím než Pivní Zastávka existovala, byl Mgr. Pavel Ployhar učitelem na střední škole. Jak všichni dobře víme, v životě se dějí různé věci a plat českého učitele na to není vždy připravený. Pavel proto cítil nutnost najít si k práci učitele vedlejší příjem. Osud ho nejprve zavedl k organizaci občerstvovacích stánků pivovaru Ferdinand na Kampě a Staroměstském náměstí. S majitelem pivovaru Ferdinand má totiž Pavel dlouhou známost, a tak později, když pivovar otevírá svou pivovarskou restauraci v Praze, pomáhá Pavel s otevřením a provozem.

Práce s pivy pivovaru Ferdinand byla první zkušeností s čepováním řemeslného piva, která se velmi rychle proměnila ve vášeň. Pavel se vzhlédl v rozmanitosti, kterou scéna řemeslného pivovarnictví nabízí a v hlavě mu začala sílit představa podniku s rotujícími pípami, na kterých se bude střídat více českých pivovarů. Samozřejmě tohle příliš dobře nešlo zrealizovat v pivovarské restauraci, která slouží hlavně k prezentaci vlastního piva. Pavel si proto otevřel svou vlastní malou pivotéku Lahev Piva ve Strašnicích.

Screenshot 2023 07 03 at 14.48.33 » Pivovar Zichovec

Lahev Piva byla nakonec jen roční zkušenost, nicméně zkušenost, která velmi změnila Pavlův život. Zásadní změnou byl konec jeho školské kariéry, protože kombinace učitel/hospodský se co se do etiky týče příliš nelíbilo vedení školy a tak musela být kariéra ve školství pověšena na hřebík. S přibývajícími měsíci Pavel zjišťuje, že v domácích Strašnicích zřejmě není ještě po řemeslném pivu dostatečná poptávka a tak se rozhodl změnit lokalitu. Lahev Piva končí a v roce 2011 se otevírá první iterace dnes dobře známého podniku Pivní Zastávka, sídlící hned vedle stanice městské hromadné dopravy Slovinská ve Vršovicích. 

Pivní Zastávka začíná svůj život s několika lednicemi a třemi pípami, ve kterých a na kterých se postupně vystřídají stovky piv a vyšší desítky pivovarů. Čím si dodnes získává přízeň mnoha zákazníků? Orientací na vyšší výtoč skrze velmi přístupné nacenění. Je to tak pivotéka, která vždy praskala ve švech a sudy s pivem se často vyprazdňovali v řádu pár hodin. Díky tomuto přístupu si tak dodnes můžete skoro každý den vybrat z jiné nabídky piv. Pivní Zastávce, ale nepřáli všichni sousedi a spor s bytovým družstvem ve kterém sídlí nakonec (i přes přísné dodržování zavírací doby v 22:00) vedl k tomu, že se muselo najít nové místo. 

Screenshot 2023 07 03 at 14.33.17 » Pivovar Zichovec

Hledání náhradního prostoru pro Pivní zastávkou bylo nakonec požehnání schované v neštěstí, protože se právě v tu dobu naskytl prostor u autobusové zastávky Na Míčankách, která je jen pár desítek metrů od původního místa. Stěhování tak bylo velmi snadné, štamgasté zůstali a Pivní Zastávka si i polepšila co se prostoru týče – nyní návštěvníkům nabízí několik větších stolů na sezení. Díky tomu mohla rozšířit nabídku čepovaného piva na 5 píp, na jedné z nichž můžete nyní pravidelně potkávat náš Kartel.

Býti stále zastoupeni právě v Pivní Zastávce je pro nás velká radost a to hlavně díky té široké základně štamgastů všemožných věků, nátur a osudů. Návštěvu můžeme jedině doporučit, zvláště pokud preferujete více odpoledního popíjení, než celonoční párty. Takže příští zastávka Na Míčankách!

Autor článku: Adam Huml

Mohlo by vás zajímat

Kartel: Beervana

"Perla na Váhu", to je označení, které si v některých slovenských textech vysloužilo historické město Žilina. I přes krásné historické centrum a...

AŤ TI NEUTEČE ŽÁDNÁ ZAJÍMAVOST

Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma

Tady ještě zbývá prázdné místo

0 / 12
Naplň krabici a my ji dopravíme zdarma
0 / 12
Tady ještě zbývá prázdné místo

AŤ TI NEUTEČE ŽÁDNÁ ZAJÍMAVOST