Tohoto průvodce jsem nazval po fenoménu, který je typicky londýnský. Drtivá většina pivovarů a barů, které jsem navštívil, se totiž nachází v obloucích cihlových železničních viaduktů a výjimkou nebyl ani první pivovar, který mi Londýn postavil do cesty – Brixton brewery. Pivovar Brixton je tak osobitý jako čtvrť, jejíž jméno nese. Najdete ho kousek od trhu Brixton Village a uvítá vás minimalistickým interiérem z dřevotřísky. Z dřevěných stěn se na vás smějí fotky prvních brixtonských odběratelů pivovaru a jejich citáty, které prozrazují nejviditelnější aspekt Brixtonu – rozmanitost tmaních kultur a obyvatel.
Na čepu najdete (jak je pro Londýn typické) plejádu lehčích svrchně kvašených piv v čele s lehkou moderní IPA Low Voltage a sladovějším American Pale Ale Atlantic. Kohoutů je tu celkem 10 a ochutnali jsme všechny kromě cideru. Moc nás překvapil domácí ležák Coldharbour, který kopíruje spíše německé vzory, svěžest a pitelnost nezapře. Velkou výhodou Brixton brewery je lokace, která leží 5 minut od dvou gastro-marketů, ve kterých můžete snídat, obědvat a večeřet denně a i po týdnech stále objevovat nová zákoutí zejména karibských a jihoamerických kuchyní – jsou to Brixton Village a Pop Brixton.
V Brixtonu jsme při návštěvě v roce 2022 žili, protože v tamním legendárním koncertním sále Brixton Academy vystupovala kapela The Prodigy a nedaleko od sálu jsme v postranní uličce objevili DIY království London Beer Lab s projektem Nano. Zde na vás za barem s několika mobilními výčepy české značky Lindr čeká velká tabule s nabídkou 30 piv a několik lednic s výběrem lokálních pivovarů. U některých piv nám trošku vadila vyšší teplota, která byla tehdy v Londýně nezvladatelná. Čepovaná piva jsme tak kvůli teplotě úplně nedocenili a soustředili jsme se spíše na obsah lednic.
Zajímavostí London Beer Lab jsou jejich piva pod značkou „Nano“, která vznikají dvakrát týdně, jako komunitní domovarnický projekt na malém systému v horním patře pivovaru. Jedna várka tak znamená jeden sud a velmi často je to experimentální kombinace surovin. Ochutnali jsme například Nitro Sour, Banánový Stout nebo variaci na belgické tmavé klášterní pivo.
Jednoznačně nejlepší brixtonskou (asi i londýnskou) pivotékou, kterou jsme navštívili pak byl podnik Ghost Whale, v jejíchž čtrnácti lednicích můžete naleznout snad každý relevantní anglický pivovar a ani jednou se nám nepodařilo narazit na něco, čeho bychom litovali. Zde jsme ochutnali mnoho moderních New England IPA od slavných pivovarů jako Cloudwater, Verdant, Northern Monk, ale i řadu menších jmen, o kterých jsme slyšeli poprvé. Příjemná byla hlavně čerstvost všech zakoupených piv, o čemž svědčil i fakt, že některá nedávno vydaná piva, na které jsme se ptali byli prý už vyprodaná.
Za zmínku stojí i možnost zakoupit jediné anglické trapistické pivo Tynt Meadow od klášteru Mount St. Bernard Abbey.
Camden Town je daleko kosmopolitnější a profláklejší čtvrť než autentický Brixton. Zde naleznete obrovské davy turistů a slavnou obrovskou camdenskou tržnici, ve které koupíte asi tak přibližně všechno. Asi 10 minut pěšky na sever od tržnice pak narazíte na stanici nadzemní dráhy Kentish Town West. Nadzemní dráha znamená viadukt, a v jeho obloucích pak najdete jeden z nejslavnějších dnešních londýnský pivovarů Camden Town Brewery.
Camden Town byl sice v roce 2015 koupený skupinou AB InBev, na jeho původní lokaci to ale nepoznáte, ta totiž stále funguje jako malý pivovar a na jejích zhruba dvaceti kohoutech ochutnáte skvělá zejména lehká piva mnoha evropských stylů. Potěšil nás chlastací nefiltrovaný Camden Hells Lager a pecka byly úplně všechny lehké ejly. Výhodou Camden Town Brewery je, že většina její produkce má relativně nízký obsah alkoholu, ochutnat zde spoustu piv je tak velmi snadné.
Nedaleko od Camden Town Brewery blízko stanice nadzemní dráhy Camden Road najdeme bizarní pouťové kulisy pivovaru Werewolf Beer, které vás zavedou k dalšímu oblouku, ve kterém sídlí malinká pětsetilitrová varna a jen 5 tanků. Za barem vás přivítají američtí majitelé, kteří si v Londýně otevřeli tuto miniaturní oázu věnující se hlavně old-schoolové a hořké produkci tradičních pivních stylů původní řemeslné revoluce Spojených států. Je to lehce surreálný zážitek, sedět v autech z pouťových atrakcích a za rámusu projíždějících vlaků z plastového kelímku popíjet autentickou hořkou americkou IPA v širším centru Londýnu.
Ve čtvrti jménem Pimlico jsme nedaleko stejnojmenné stanice metra nalezli originální koncept Cask Pub and Kitchen ve kterém si na 6 kohoutech a 6 tradičních anglických pumpách můžete vychutnat výběr více i méně známých pivovarů. Unikátem pak je příležitost dát si tradiční caskové anglické ejly v kombinaci s kvalitní současnou kuchyní. Nabídka je přehledná a strohá a najdete v ní hlavně různé variace na klasické burgery, ovšem v precizním provedení. Cask Pub and Kitchen se může velmi snadno stát vaším oblíbeným místem i díky tomu, že na jejich širokou nabídku lahvových piv dostanete 33% slevu na take-away.
Tohle se prostě nedá předat. Londýnská pivní míle je snad nejspecifičtější koncentrace pivních podniků a pivovarů v celé Evropě, možná na světě. Jde o dnes už dvě míle (Tedy zhruba 3 kilometry) dlouhou část široké nadzemní dráhy která vede od stanice London Bridge a v jejích obloucích se nachází desítky pivovarů a pivoték. Specifikem pivní míle je její organičnost – podniky tam vznikají, zanikají, stěhují se z oblouku do oblouku, vždy se ale jedná o podniky pivní a ne jen tak ledajaké.
Naleznete tam totiž úplnou smetánku anglického pivního světa. Cloudwater, Brew by Numbers, The Kernel, Moor jsou jen ty nejznámější legendy anglického pivovarnictví. Najdete zde ale i moderní vlnu jako Anspach & Hobday, The Barrel Project nebo Bianca Road Brew Co. A tohle všechno a mnoho víc zvládnete projít snadno za jedno odpoledne. Doporučuji se na pivní míli příliš informačně nepřipravovat, jen se nechte unášet davem a objevujte, nemůžete si vybrat špatně. Připravte se ale fyzicky, protože den strávený na pivní míli, může být fakt náročný.
Tento článek bude s dalšími návštěvami Londýna rozšířován.
Autor článku: Adam Huml