Karolína přichází na svět v únoru roku 1993 v Praze, která jí zůstane základnou dodnes. Rodiče Fialovi ve společném podnikání vyrábí kožené pásky, a tak Karolína odmala vstřebává prostředí rodinné řemeslné firmy. Maminka se později vydává vlastní cestou zubní lékařky a všechna ta podnikavost v Karolíně zůstává pěkně zakořeněna. Nejen podnikavost, ale i silné rodinné pouto je něco, co s Karolínou bude nadále rezonovat v celém nadcházejícím životě.
Už v dětství je zřejmé, že se Karolína ve světě neztratí. Široká paleta zájmů a všemožné aktivity, kroužky a knížky z ní utváří velmi aktivní a komunikativní dítě, pro které je snadné najít si přátele. Ty nachází kromě školy i ve skautském oddíle, kam chodí od útlého věku a učí se tam základům přírodních věd, fyzické námaze a diskomfortu. Fakt, že skautský oddíl, do kterého malá Kája chodila, sídlil zrovna v budově Břevnoském pivovaru, asi takhle brzy v životě nemělo zásadní vliv, co ale určitě pomohlo Karolíně v růstu byla rozmanitost osobností, s kterými se ve skautu poznáte. Slovy Karolíny: „Skaut mě naučil vyjít s každým.“
Po prvním stupni základní školy Karolína nastupuje na osmileté gymnázium, kde dále rozvíjí svoje znalosti a dovednosti v režimu vstřebávání všeho. Mezi jejími zálibami se objevuje například výroba keramiky, nebo pětiletá zkušenost s moderním šermem. A když se Karolína před koncem gymnaziálního vzdělání v roce 2012 rozhoduje kam dál, rozmanitost jejích přihlášek na vysoké školy je podobně široká jako její zájmy. Přihlášky na studium dějin umění a pedagogie nevycházejí, ale Karolínu přijímají na VŠCHT na fakultu potravinářské a biochemické technologie. Tam studuje až do roku 2017, kdy odchází před dokončením státnic.
To ale není celý příběh. Na VŠCHT Karolína brzy přičichne k pivu, které jí začne velmi rychle bavit, proto si ke svému studiu v roce 2014 přidává druhou školu a to Vyšší odbornou v Podskalské, kde se začíná naplno věnovat pivovarnictví. V rámci svých studijních praxí Karolína nejprve tráví čas v břevnovském pivovaru, kam v dětství chodila na skauta. Tam ale cítí, že nemá dostatečný prostor se pořádně seznámit s technologií, a tak jí čas zavede na praxe do plzeňského pivovaru Raven, kde se dostane pod křídla ochotným spolumajitelům pivovaru – Ladislavovi Vrtišovi a Filipovi Millerovi.
V Ravenu zažívá Karolína úplně nový svět pivovarnictví. Pivovar Raven je známý svým přátelským přístupem a odmítáním konkurenčního boje mezi malými pivovary, nezištně tak sdílejí s Karolínou všechno co vědí, a ta se na místě dostává k vaření svých prvních opravdových várek piva. Zároveň se nechává inspirovat a přemluvit Ladislavem Vrtišem k realizaci jejího snu uvařit vlastní pivo pod vlastní značkou. V roce 2016 tak na varně pivovaru Raven vzniká první dvojvárka (celkem 10 hl) pivovaru „Létající Chroust“ se jménem Stout No. 1.
Pivovar Létající Chroust si získává téměř okamžitě první zákazníky a renomé, nevděčí tomu ale jen Karolíně a době, která je novým pivům přikloněna. Pivovar totiž nezakládá sama. Její životní partner Jiří Chroustovský se jí stává partnerem i v podnikání. Jejich cesta už je v té době silně spojená, jak jeden s druhým tak i pivem. Spolu se poznávají již v roce 2012 a díky svému společnému rozvíjejícímu se zájmu o pivo nejprve spouštějí on-line pivotéku s pivním předplatným a později spolu objíždí pivní festivaly se stánkem pivovaru Raven.
Spolu vytvářejí skvěle se doplňující kombo. Karolína přináší své nasbírané teoretické i praktické dovednosti a pouští se do plánování odvážných originálních piv. Jiří, který v té době pracuje v bankovnictví, se o firmu stará hlavně z finančního a obchodního hlediska, přitom ale neklade žádné omezení na pivní vize, které se rodí v Karolínině fantazii. Tenhle svobodný přístup k výrobě se jím vyplácí – rychle sbírají velmi vysoká hodnocení a jejich piva se neustále vyprodávají.
Narůstající popularita znamená i zvedající se poptávku, kterou v roce 2017 Chroustovští řeší přesunutím produkce pod střechu nového pivovaru Zichovec, kde mohou vařit větší várky. V té době se zde potkávají s dalšími létajícími pivovary jako je Sibeeria, Falkon nebo černý potoka, od kterých Karolína nasává mnoho nových poznatků a přístupů. Karolína nově nabyté informace velmi brzy uplatňuje a i díky svým vzorům v anglických pivovarech a moderním přístupům brzy stojí v čele průkopnictví nových pivních stylů v České republice. V roce 2018 tedy vaří první českou Milkshake IPA, která pivovar Chroust staví do čela moderního tuzemského pivovarnictví.
Rok 2018 se pro budoucnost pivovaru Chroust stává stěžejní, Karolína s Jiřím si řeknou své ano, načež Jiří opouští práci v bankovnictví, jeho nasazení bude totiž v pivovaru potřeba o trošku víc. Karolína přivádí na svět svou první dceru a to v následujících letech znamená, že se z Karolíny stává tak trošku šedá eminence pivovaru. Produkce ale nepolevuje a Karolína si dává za cíl dokázat, že nemusí nic obětovat, aby zůstala relevantní a přední sládkovou. V následujícím období tedy vzniká například American pale ale Hoptopia, dodnes vlajková loď pivovaru, ale také mnoho dalších experimentálních piv jako například jedna z prvních českých Brut IPA se jménem „I am no Sweetheart“.
Pivovar Chroust nadále vzkvétá, ale potýká se s problémy typickými pro většinu létajících pivovarů – nedostatkem kapacity v pivovarech a rozdílnou kvalitou piva z různých technologií. Aby mohli svojí produkci ustálit, v roce 2021 „přistávají“ pod střechou potštejnského pivovaru Clock, kam si kupují vlastní tanky a vaří piva na nové technologii postavené v historickém areálu továrny na výrobu oken Fenetra. Z původních pěti tanků v roce 2021 rozšiřují svoje možnosti na 8 tanků v roce 2023.
Rok 2021 se stává dalším významným datem pro rodinu Chroustovských, neboť na svět přichází druhá dcera, Helenka, a příběh se šedou eminencí se opakuje, už ale ani zdaleka ne tak výrazně. V podání Karolíny vypadá spojení vrcholného pivovarnictví a mateřství skoro až snadně. Je ale víc než jasné, že bez šlapajícího pivovaru, opory v podobě Jiřího a vybudovaného renomé mezi pivními fanoušky by to bylo vše výrazně komplikovanější.
Že Karolína spojení svého profesního života s náročnou úlohou maminky zvládá opravdu výborně dokazuje pak rok 2023, kdy se objevuje pravidelný výroční výčet nejvlivnějších osob ve světovém pivovarnictví vydáván spolkem pivních blogerů a spisovatelů goodbeerhunting.com. Karolíninu pozici mezi elitou světového pivovarnictví portál odůvodňuje kromě zřejmých sládkovských schopností i Karolíninou aktivitou v pořádání benefičního pivního festivalu Drink for Ukraine, na kterém znovu spojila síly s Ladislavem Vrtišem, svým „dávným“ mentorem. Také mluví o Karolínině zapojení do vytváření české buňky Pink Boots Society, mezinárodní neziskovou organizací zabývající se postavením, vzděláváním a networkingem žen v pivovarnictví. Dnes je česká kapitula této společnosti teprve třetí evropskou a pro Karolínu a ostatní spoluzakladatelky je to tak opravdu silný zářez do historie.
Dnes, před svými třicátými narozeninami, má už Karolína ve svých rukou poměrně bohatý odkaz a nelze jí upřít velký vliv na aktuální podobu dnešního českého pivovarnictví. Nadále se zásadně podílí na iniciativách podporující pozici žen v českém pivovarnictví a samotný její příběh a cesta slouží jako motivace pro všechny mladé ženy, které zvažují pivovarnickou dráhu.
Zde Kájin příběh určitě nekončí a všem čtenářům doporučuji její cestu a cestu pivovaru Chroust nadále sledovat.
Autor článku: Adam Huml