Jeho prekurzory, z kterých během fermentace merkaptan vzniká, totiž existují v chmelu i sladu a bez nich pivo neuděláte. Ve vadu se mění až při vysokých koncentracích, kdy vykazuje silný zápach rozpadajícího se organického odpadu, který známe například ze smradlavých odtoků v nevyčištěném dřezu. Merkaptanem se také typicky aromatizuje zemní plyn, jeho zápach je nám tak velmi známý.
- Projev:
Shnilá zelenina, zápach z kanálu nebo špinavého odtoku v dřezu, síra, hnijící odpad. Je to látka, která se používá k aromatizaci zemního plynu, vůně tak může připomínat utíkající zemní plyn nebo propan-butan. - Přibližný Práh Vnímání:
1 µg/l (mikrogram na litr) - Výskyt:
Může být součástí sirného profilu některých pivních stylů. Vždy je ale vadou, pokud jeho množství přesahuje práh vnímání. - Stárnutí:
Tento druh kontaminace pravděpodobně nezmizí s věkem, naopak může s časem zvýšit na intenzitě. - Příčiny:
Merkaptan vzniká při fermentaci některých kvasinkový kultur. Uvolňuje se při autolýze. Jeho nejčastějším zdrojem bude infekce anaerobními bakteriemi. - Zamezení Vzniku:
Vždy dodržujte přísná pravidla sanitace.
Abyste zamezili úniku thiolu z mrtvých buněk při autolýze, nenechávejte pivo po dokončené fermentaci ležet s kvasinkami, stočte do lahví, nebo přečerpejte do jiné nádoby.
Trénink:
Thiol není třeba trénovat, je to jeden z nejintenzivnějších a nejvíce zapáchajících vjemů, který můžete poznat v pivu. Když na něj narazíte, budete vědět. Přivoňte si k odtoku vašeho kuchyňského dřezu před jeho čištěním nebo k přičichněte k plynu z plynového sporáku.
Autor: Adam Huml