Na úplném začátku stojí sběr použitých plechovek. Nejlepší je samozřejmě házet plechovky přímo do speciálních kontejnerů na kovy. Věděli jste ale, že už od poloviny roku 2021 můžete nápojové plechovky třídit také do žlutých kontejnerů na plasty? Musí na sobě ale mít speciální označení. O významu recyklace v dnešní době se snaží informovat mnoho spolků, mezi nimi také Každá plechovka se počítá, která je součástí mezinárodní iniciativy Every Can Counts.
Po svezení odpadu do třídicích center se plechovky na třídicích linkách oddělují od ostatních materiálů pomocí magnetických proudů. Oddělené plechovky jsou následně baleny do velkých slisovaných kostek o hmotnosti až 1000 kg (což činí až 65 000 kusů plechovek!) a odesílány do recyklačního závodu. Recyklační závod je velmi zjednodušeně továrna na výrobu plechovek, která je ovšem schopna zpracovávat také zrecyklovaný materiál – hliník.
Přivezené balíky plechovek se rozdrtí na menší kousky a následuje proces tavení. Při něm se rozdrcené kousky hliníkových plechovek zahřívají a takto získaná energie se opakovaně využívá při výrobě. Tím se minimalizuje energetická náročnost celého výrobního procesu. Výrobou plechovky z recyklovaného materiálu se tak spotřebuje až o 95 % méně energie než při výrobě plechovky úplně nové. Roztavené plechovky se tvarují do obrovských hliníkových bloků, které se poté srolují do tenkých plátů a svitků. Z nich se vyrobí nové plechovky tvarováním hliníku do nám již známého válcového tvaru.
Celý proces je neuvěřitelně rychlý – staré plechovky od nápojů se do 60 dnů od vyzvednutí stanou součástí nového kola, auta, konvice na kávu nebo nových plechovek. A každou plechovku od nápoje lze recyklovat znovu a znovu, donekonečna, bez ztráty kvality!
Na koloběh plechovky se můžete podívat třeba zde.