Laborantka Barča je vládkyní petriho misek a pipet, právoplatnou členkou naše zichoveckého gangu, a také jedna z iniciátorek našich PINK BOOTS aktivit.
Tak tedy Baru, co tě přivedlo do našeho pivovaru?
„Láska. Láska k pivu a chemii.
Už od mala mě fascinovala chemie, pamatuji si, jak jsem po přestupu na druhý stupeň záviděla osmákům, že ji mají jako předmět. Zásadní byl ale moment, kdy jsem byla na dni otevřených dveří na gymnáziu, kam jsem se po základce hlásila, a paní chemikářka nám ukazovala jak s pomocí tekutého dusíku připravit zmrzlinu. Byla výborná! A od té chvíle jsem byla tak říkajíc jasná. Při gymnáziu jsem se zúčastnila stáže na Mikrobiologickém ústavu Akademie věd ČR v Třeboni, kde jsem měla možnost spolupracovat s úžasnými a velice vzdělanými lidmi, kteří můj zájem o chemii ještě podpořili. Po ukončení gymnázia jsem hledala v Praze brigádu, která by mi byla užitečná do budoucí praxe. A tak jsem začala pracovat v pivním baru Beer Knír.
Souběžně jsem studovala obor „Výživa a potraviny“ na ČZU a pracovala v laboratoři v Coca-Cole v Kyjích. Po bakaláři jsem přešla na VŠCHT studovat obor „Chemie a analýza potravin a přírodních produktů“. Díky práci na baru a zkušenostem z Coca-Coly si mě všiml člověk z QA (oddělení kvality) z pivovaru Staropramen a nabídl mi brigádu v mikrobiologické laboratoři. Z původní smlouvy na pár měsíců se stala nabídka na další práci v kancelářích QA, kde jsem mimo jiné připravovala podklady pro mezinárodní audit. Mezi tím už jsem si ale všimla, že pivovar Zichovec shání laboranta, a protože je mi prostředí rodinného minipivovaru sympatičtější než velký korporát, řekla jsem si, že to zkusím a uvidím.
A teď jsem tady. Od svého nástupu jsem začala připravovat návrh laboratoře, zkoumala specifikace přístrojů, komunikovala s dodavateli a chystala vlastní postupy pro svou práci v laborce. Nebudu vám lhát, je to jízda!“
Baru, můžeš přiblížit,proč laboratoř v craftovém pivovaru?
S rostoucími nároky na kvalitu výrobků je potřeba držet krok s těmi nejlepšími, nebo ještě lépe, být o něco napřed. S tím souvisí potřeba hlídat všemožné (i nemožné) parametry, které spotřebitel často ani nevnímá, ale téměř vždy jsou opravdu kruciální.
No a teď abych to uvedla na pravou míru. Naše laboratoř není primárně výzkumná, ale provozní. Proto nečekejte žádného Horácia z kriminálky, ale Báru z Vršovic, i když mikroskop tu máme také. 😉
Za mě je velice důležité dbát právě na onu kvalitu výrobků. Proto se na celý projekt „laboratoř“ koukám spíš jako na prohlubování systému kontroly kvality. Teď především pomáhám sládkům se standardním analytickým měřením, zpracovávám výsledky, počítám z nich statistiky a následně to všechno vyhodnocuji. Každopádně mi teď nejvíce času zabere mikrobiologická kontrola, kdy postupně kontroluji mikrobiální stabilitu vyráběných piv, čistotu sanitačních vod, ale hlavně naše kvasinky.❤
Pokud bych měla vyjmenovat přístroje, které v laboratoři používám, tak nevím, jestli by vám jejich názvy něco řekly. Například s výše zmíněným mikroskopem se setkal asi každý v rámci laboratoří na střední škole. Používám ho zejména na identifikaci a na sledování životaschopnosti našich kvasinek. Na pomyslném druhém konci pak mohu zmínit spektrofotometr. Je to přístroj, který měří absorbanci kapalného vzorku. Absorbance je veličina, která nám říká, kolik světla vzorek pohltil (kolik světla vzorkem neprošlo). Tato veličina je přímo úměrná koncentraci měřených látek ve vzorku. Takže jednoduše zjistím obsah sledovaných látek.
Autor: Veronika Petráková